WEBMASTER

  2002 - 2017 - Marcin Strzelczyk
  aktualizacja 14 kwietnia 2017r.
Wesołych Świąt

Kolorowych jajeczek,

rozczochranych owieczek,

rozkicanych króliczków,

pyszności w koszyczku,

a przede wszystkim

mokrego ubrania

w dniu wielkiego lania!

 

ilustracja klasa 3a

14.04.2017

Przygotowania do świąt

Przygotowania do Wielkanocy  w naszej świetlicy.

    W kwietniu w świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne związane z Wielkanocą, podczas których dzieci pod opieką pań prowadzących, poznawały rozmaite techniki wykonywania pisanek oraz króliczków wielkanocnych

 


11.04.2017 wychowawcy świetlicy
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa.

11 kwietnia na terenie Zespołu Szkół Akademickich w Zielonej Górze odbyły się XXV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Jessika Węclewicz i Kuba Cydzik reprezentowali naszą szkołę w tych mistrzostwach. Każdy z zespołów miał 6 minut na udzielenie pomocy poszkodowanym na przygotowanych stacjach urazowych. Następnie sędziowie oceniali ich działania, omawiali popełnione błędy i przyznawali punkty. Oprócz tego Kuba i Jessika musieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiadomościami o historii PCK i zdrowym stylu życia. Nasza drużyna w tym składzie startowała po raz pierwszy i zajęła V miejsce na 9 drużyn gimnazjalnych . Gratulujemy!

 


11.04.2017 M. Furmanek
Gimnazjada

PÓŁFINAŁY LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W UNIHOKEJA - GIMNAZJADA

Wicemistrzowskie drużyny chłopców i dziewcząt z powiatu, reprezentanci naszej szkoły rozegrali bardzo trudne, stojące na wysokim poziomie mecze półfinałowe LOM w unihokeja. Spotkały się drużyny z Zielonej Góry, Czarnowic, Maszewa, Babimostu. Nie udało się naszym zawodnikom znaleźć w dwójce drużyn awansujących do finału wojewódzkiego ale zajęli dobre IV i V miejsce, zdobywając cenne doświadczenia, zawierając nowe znajomości. Zakończyliśmy rozgrywki halowe i przygotowujemy się do zawodów lekkoatletycznych.

 


11.04.2017 M. Furmanek
"Zajączek dla najmlodszych"

„ZAJĄCZEK DLA NAJMŁODSZYCH”

                         W tygodniu  przedświątecznym  uczniowie  Zespołu Szkół im. Jana Pawła II

w Świdnicy  podsumowali  wiosenną  akcję  dobroczynną  pod  hasłem „ ZAJĄCZEK  DLA   NAJMŁODSZYCH ”. Rozpoczęto    z końcem marca. Członkowie wolontariatu oraz  koła PCK  byli koordynatorami w  swoich zespołach klasowych. Dzięki młodzieży  oraz życzliwości rodziców  zebrano książki,  zabawki  i słodycze dla  najmłodszych. Wiosenny  kiermasz słodkich  wypieków  pozwolił na przygotowanie prezentów  w postaci  ubranek  i kosmetyków.

Nasza  akcja  charytatywna odbywała się  w atmosferze znakomitej  współpracy  z Gminnym Ośrodkiem  Pomocy  Społecznej  w Świdnicy. Owoce  wspólnego  zaangażowania   młodzieży i dorosłych trafią  do  najmłodszych i  mamy  nadzieję, sprawią  radość  obdarowanym.

                        Wszystkim uczestnikom  zbiórki darów  koleżankom, kolegom z klas, zespołowi  wolontariuszy,  rodzicom i  nauczycielom, składamy  serdeczne podziękowania  za wysiłek i pracę  włożoną  w  przygotowanie i przeprowadzenie  akcji .

                        Życzymy  wspaniałych, kolorowych, pełnych radości i szczęścia  świąt.

                                                                                                            Wolontariusze

                                                                                  Zespołu Szkół im.  Jana Pawła  II w Świdnicy

 


11.04.2017
Świat Nauki

Już od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły biorą udział w szeroko zakrojonym przedsięwzięciu o nazwie ”ŚWIAT NAUKI”. Jest to projekt obejmujący tygodniowo:

 • ·         7 godzin zajęć rozwijających z matematyki,
 • ·         2 godziny zajęć rozwijających z chemii,
 • ·         2 godziny zajęć rozwijających z fizyki,
 • ·         2 godziny zajęć rozwijających z geografii,
 • ·         7 godzin rozwijających z informatyki,
 • ·         7 godzin zajęć rozwijających z języka angielskiego,  
 • ·         1 godzinę zajęć wyrównawczych z chemii,
 • ·         1 godzinę zajęć wyrównawczych z biologii,
 • ·         4 godziny zajęć wyrównawczych z matematyki,
 • ·         doradztwo zawodowe z psychologiem dla wszystkich klas gimnazjum,
 • ·         doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Mamy nadzieję, że udział w tych praktycznych lekcjach przyczyni się do wzrostu zainteresowania się uczniów ciekawym światem nauki.


6.04.2017 J. Jamroziak, M. Strzelczyk
Podsumowanie XII edycji Dni Zdrowia

Dni Zdrowia w naszej szkole to już tradycja. Staramy się dbać o zdrowie zgodnie z maksymą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach, turniejach, pogadankach, prezentacjach i spotkaniach propagujących zdrowy styl życia, aktywność rekreacyjno-sportową oraz zdrowe, ekologiczne odżywianie.

ilustracja Hanna Czarny 

[zobacz więcej...]

4.04.2017 M. Furmanek
Odkryjmy tajemnice Wszechświata

Dnia 20.03.2017 roku było nam niezwykle miło być gośćmi w Planetarium Wenus. Po raz trzeci byliśmy uczestnikami konkursu astronomicznego „Odkryjmy tajemnice Wszechświata”.

W tym roku przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy prace przygotowane przez grupę z klasy IA gimnazjum pt.: „Łowcy zjawisk astronomicznych przedstawiają” oraz pracę indywidualną Jakuba Jeduta z klasy IIIA gimnazjum pt.: „Droga mleczna”.  W konkursie zostało łącznie zaprezentowanych 21 prac, które stały na bardzo wysokim poziomie, były bardzo urozmaicone i prezentowały różne podejścia do tematu. Jury miało nie lada trudność, by wyłonić zwycięzców. Warto zaznaczyć, że w konkursie wzięła udział drużyna z Bielska-Białej, co świadczy o tym, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także poza województwem lubuskim. Uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła uczennica Celina Ciecierska z I LO im. A Mickiewicza w Sulęcinie, za projekt „Pomiar promieniowania radiowego przy pomocy prostego radioteleskopu”. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyli Mateusz Woźniak i Hubert Piwiński z Sekcji Astronomicznej Szkoły Talentów w Centrum Kultury w Żaganiu, za projekt „Małe jest piękne” (dotyczącej odkrycia kilku planetoid w Układzie Słonecznym.

     [zobacz więcej...]

[zobacz więcej...]

4.04.2017 K. Olichwer
Finał Olimpiady Franciszkańskiej

Dnia 29 marca odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie Kolbe w Siedlcach. Nasz uczeń Jakub Szyja z kl. I A zajął 15 miejsce na  80 uczniów z całej Polski.  Choć przebyliśmy ponad 500 km (w jedną stronę), warto było się natrudzić. Jakub wykazał się bardzo dużą wiedzą na temat św. Maksymiliana, poznał jego Pisma , życie oraz Pismo św.  W konkursie tym nikt nie mógł czuć się przegranym, bo każdy, kto trochę bliżej pozna postać św. Maksymiliana Kolbego, znajdzie w nim wzór do naśladowania.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tym wyjeździe, pani Dyrektor oraz ks. Proboszczowi naszej parafii.

Galeria zdjęć www.olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl

     

3.04.2017 M. Mordel
Poznajemy zawody naszych rodziców

 

ilustracja Laura Szczepańska, Eliza Derlatka

Nasi drugoklasiści poznają miejsca pracy swoich rodziców. Dnia 30 marca wybieramy się do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez mamę Zosi. Uczniowie zwiedzają sale rozpraw, archiwum akt, pokój przesłuchań oraz pracowników sądu. Mieli okazję również brać udział w specjalnie przygotowanej dla dzieci rozprawie, obserwując prace Sędziego,  Oskarżyciela i Obrońcy.  Z pewnością była to dobra lekcja.


    

[zobacz zdjęcia...]

4.03.2017 S. Dybionka, E. Brzezińska
"Cztery pory roku – barwy i cienie"

 

XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „TĘCZA” pod hasłem: „Cztery pory roku – barwy i cienie, przeprowadzonego przy merytorycznej współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” – została rozstrzygnięta.

Wielki sukces odnieśli nasi uczniowie, którzy za wykonane prace plastyczne uzyskali wyróżnienia na szczeblu ogólnopolskim:

·         w kategorii „młodziki” – Maja Hawrylczak (klasa 6a);

·         w kategorii „gimnazjalista” – Joanna Białek (klasa IIIA) oraz Wiktoria Ziemiańska (klasa IB);

·         dyplom „za wykonanie znakomitej pracy”Jakub Jedut (klasa IIIA);

·         pozostali uczestnicy konkursu, w obu kategoriach wiekowych, otrzymali dyplomy uznania: Anna Dziewa, Natalia Koj, Alicja Kołodziej (klasa 4a), Michał Madera (klasa 4b), Oliwia Gałat (klasa 5b), Emilia Dziewa i Aleksandra Wlazły (klasa 6a), Klaudia Żarów (klasa 6b), Zuzanna Nerkowska (klasa  IA), Paulina Szeląg (klasa IIA), Emilia Fudali i Kacper Równicki (klasa IIB).

Wszystkim młodym twórcom serdecznie gratulujemy !!!

       

31.03.2017 R. Uss-Wocial
II PRZEGLĄD SZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ


Nasi uczniowie z koła teatralnego "Frugo" biorą udział w prezentacji dziecięcych kół teatralnych.

29 marca 2017r. pomiędzy godziną 10:00 a 11:30 zapraszamy na przedstawienie pt. "Mrowisko".

       

27.03.2017
Targi edukacyjne


Jak co roku uczniowie klas III gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w Targach Edukacyjnych Absolwent 2017 organizowanych w Zielonej Górze. Targi dają możliwość porównania ofert wielu placówek edukacyjnych w jednym miejscu – w tym bieżącej weryfikacji i zestawiania interesujących kwestii związanych z podjęciem nauki, prezentują oferty szkół na różnych szczeblach nauczania. Są okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami szkół: nauczycielami, uczniami. Dają możliwość uzyskania informacji których nie ma w informatorach i na stronach internetowych, wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, uzyskania najaktualniejszych informacji na temat oferty edukacyjnej szkół i uczelni. Mamy nadzieję, że udział w targach pomoże uczniom w podjęciu właściwej decyzji o wyborze zawodu i szkoły.

       

22.03.2017 A. Kucharczyk, Z.Perwiński, E. Wiszniewska
Zajęcia warsztatowe


Uczniowie kl. IV a, IV b i VI b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pedagoga i psychologa  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Sulechowie Filia w Zielonej Górze. Zajęcia dotyczyły integracji zespołu klasowego, skutecznej komunikacji i konfliktów w klasie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestniczyli w zajęciach.

                                                                                                       

  

22.03.2017 Eliza Wiszniewska
Zebranie z rodzicami

ilustracja Marta Białek

Najbliższe zebranie z rodzicami odbędzie się 23 marca 2017r. o godzinie 17:00       16.03.2017
Zajączek dla najmłodszych

       
16.03.2017 M. Furmanek
Dni Zdrowia

ilustracja Helena Pogoda

20 marca:

1.         DZIEŃ RADOŚCI – rozpoczynamy dni zdrowia w szkole, wszyscy ubieramy się kolorowo i oryginalnie! Najoryginalniejszy strój zostanie nagrodzony.

2.         Witaminowe przysmaki „Zdrowo jemy, lepiej żyjemy” – prezentacja i degustacja na korytarzu szkolnym - klasy 1-3 SP.

3.         Konkurs zdrowej ortografii dla klas I-III G, 2 lekcja- biblioteka po 2 osoby z klasy,  prowadząca: T. Przykuta.

4.         Pogadanki na godzinach z wychowawcą:

           zdrowe, racjonalne odżywianie – piramida zdrowia, film profilaktyczny

           „112 w kolejce po życie” – film edukacyjny (podczas trwania dni zdrowia).

21 marca Witamy wiosnę:

1.         Zdrowo, bezpiecznie i radośnie mówimy „Dzień dobry” wiośnie, marsz na powitanie Wiosny – klasy 1-3 SP.

2.         Przedstawienie klasy 1SP: „Zdrowie na wiosnę”.

3.         Konkurs plastyczny na plakat, klasy 1-3: „Nasz talerz zdrowia” (co powinno znaleźć się na talerzu by być zdrowym, pełnym energii, wystawa na korytarzu szkolnym).

4.         II edycja Wiosennego Turnieju Gier dla klas IV-VI : rozgrywki sportowe, konkurs wiedzy o zdrowiu, plakat „Ścieżkami zdrowia”(zdrowa żywność, aktywność fizyczna, higiena osobista, ochrona środowiska) -  2-5 lekcja hala sportowa, prowadzący: M. Furmanek, wychowawcy.

5.         Warsztaty i pokaz kulturystyczny dla klas I-III G: Łukasz Mizera – trener personalny w klubie Funfit II (sala gimnastyczna 3-4 lekcja).

6.         Konkurs klasowy na hasło, motto lub rymowankę promującą dobry klimat w szkole, zawierające treści promocji zdrowia( format plakatu) – kl. I-III G.

7.         Rozgrywki sportowe dla klas I-III G (sala gimnastyczna, 1-2 lekcja, prowadzący T. Cygański).

22 marca:

1.         Konkurs pod hasłem: „ Piosenka zdrowia Ci doda” dla klas 1-3 SP.

2.         „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”  - warsztaty taneczne break dance dla kl. IV-VI SP, prowadzący: Maciej Wieczorek - studio Tabasco Break Rebels, tancerz w Teatrze Lubuskim (3-4 lekcja, sala gimnastyczna).

23 marca:

1.         Konkurs zdrowej ortografii dla klas IV-VI SP, 5 lekcja - po 2 osoby z klasy, prowadzący: M. Karpińska-Lizurek.

2.         „Ruszaj się, bo zardzewiejesz” warsztaty taneczne dla najmłodszych– klasy 1- 3 SP, prowadzący: Barbara Mieszkalska Studio „ Łap taniec”( sala gimnastyczna).

3.         Sprawdzamy swoją sprawność fizyczną na torze przeszkód z reprezentantem polski w biegach przeszkodowych i survivalowych Rafałem Kaszą – kl. IV-VI SP(3-5 lekcja hala sportowa).

4.         Konkurs sportowo-ekologiczny „Jestem Eko’ – klasy 1-3 SP.

                                                                                          

16.03.2017 zespół do spraw promocji zdrowia
Trwają zapisy do szkoły

ilustracja Hanna Czarny

ROZPOCZĘŁY SIĘ ZAPISY DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. JANA PAWŁA II W ŚWIDNICY.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW

I ICH RODZICÓW Z TERENU GMINY ŚWIDNICA

Od 1 września 2017r. naszym przyszłym uczniom i ich rodzicom oferujemy:

                    indywidualne podejście do ucznia;

                    wysoki poziom zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia szkoły w postaci tablic interaktywnych, programów multimedialnych, pracowni komputerowej;

                    zajęcia z religii i etyki,

                    naukę języków obcych:

·                    j. angielskiego od klasy 1 SP;

·                    j. niemieckiego od klasy 4 SP;

                    bogatą ofertę kół zainteresowań dla uczniów realizowanych między innymi w ramach projektu EFS „Świat Nauki”;

                    zajęcia rozwijające talenty i zdolności naszych wychowanków;

                    zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze;

                    zajęcia rewalidacyjne;

                    opiekę pedagogiczną i psychologiczną;

                    opiekę logopedyczną,

                    gimnastykę korekcyjną,

                    zajęcia wychowania fizycznego w sali gimnastycznej oraz hali sportowej;

                    naukę pływania, (dla klas 2 i 3 SP);

                    codzienną opiekę pielęgniarki szkolnej;

                    darmową opiekę świetlicy od godz. 7:30 do godz. 16:30;

                    obiady;

                    dziennik elektroniczny (nowość od roku szkolnego 2017/2018);

                    koło teatralne (wyjazdy do teatru, szkół, przedszkoli, konkursy ProArte);

                    szkolny wolontariat;

                    sportowe zajęcia pozalekcyjne (SKS);

                    wycieczki rowerowe w ramach działalności Koła Turystycznego Kret;

NASZA SZKOŁA JEST OTWARTA DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW

I ICH RODZICÓW PRZEZ 365 DNI W ROKU!!! ZAPRASZAMY!!!

                                                                                              

 ilustracja Jowita Walania

[pobierz podanie do szkoły podstawowej...] 

[pobierz podanie do oddziału przedszkolnego..] 

10.03.2017
Wielki sukces naszego ucznia

Jakub Szyja, uczeń klasy I A  zajął   II miejsce w Olimpiadzie Franciszkańskiej  w etapie diecezjalnym i zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego. Zakres wiedzy obejmował znajomość faktów z  życia św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Pisma św. – ewangelia według św. Marka.  Finał odbędzie się w Siedlcach pod koniec marca. Trzymamy kciuki!!!

 

                                                                                                     

5.03.2017 Małgorzata Mordel
Szkolne zmagania językowo-ortograficzne

17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego został przeprowadzony konkurs pt. Szkolne zmagania językowo-ortograficzne. Wzięli w nim udział reprezentanci klas 4-6 SP.

Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów nawyku posługiwania się poprawną polszczyzną, rozbudzanie wrażliwości językowej oraz zachęcenie młodych ludzi do zgłębiania tajników polskiej ortografii.

 Zdobywając I miejsce, najlepszymi okazały się jednocześnie trzy drużyny:

 Klaudia Żarów i Gustaw Feliński z kl. 6b

Julia Stasiukiewicz i Agata Häusler z kl. 5b

Aida Alawerdiar i Alicja Kołodziej z kl. 4a

 II miejsce: Maria Kostrzewa i Szymon Marczenia z kl. 6a

Gratuluję!

 
                                                                                                     

5.03.2017 Marta Karpińska
Projekt "Świat Nauki"


 

W naszej szkole rusza projekt „Świat Nauki”. Będzie on realizowany w latach 2017 – 2023.

W ramach projektu zostaną zorganizowane zajęcia rozwijające z fizyki, chemii, geografii, języka angielskiego, informatyki oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Ponadto pojawi się oferta zajęć wyrównawczych z chemii, biologii i matematyki.

Zajęciami objęci zostaną uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej - klasy 4 - 6.

Aktualnie trwa rekrutacja. Prosimy dzieci i rodziców o jak najszybsze dostarczenie deklaracji.

Pierwsze zajęcia zaplanowane są na 1 marca 2017r.

[zobacz więcej...] 
16.02.2017 koordynatorzy J.Jamroziak, M.Strzelczyk 
Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej

We wtorek 21.02.2017r. odbył się w naszej szkole Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej, w którym główną zagrodą był bon na wyjazd klasy do kina lub na basen. Brały w nim udział wszystkie klasy 4 – 6 Szkoły Podstawowej oraz klasy II A i II B Gimnazjum. Zadaniem uczestników było wykonanie piosenki o tematyce miłosnej. Klasy stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały bardzo różnorodny repertuar. Zwycięzcą konkursu została klasa 4a, która zaprezentowała piosenkę „Przez te oczy zielone”. Drugie miejsce zajęła klasa 5a z piosenką „Tamta dziewczyna”, natomiast trzecie – 6a wykonując „Kamień z napisem LOVE”. Specjalne wyróżnienie otrzymała klasa II B Gimnazjum, która zaskoczyła wszystkich wykonując scenkę pod tytułem „Pierwsze Walentynki na Ziemi” z melodią wystukiwaną na kubkach.

Zwycięzcom gratulujemy !

                                                                      


[zobacz więcej...]


28.02.2017
Co dalej?

Uczniowie klas III gimnazjum już wkrótce podejmą decyzję o wyborze szkoły i kierunku dalszego kształcenia. Nie jest to łatwe. Chcemy im pomóc w podjęciu decyzji organizując spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych podczas których poznają ich ofertę edukacyjną. Przyszli absolwenci naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z nauczycielami i uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.

                                                                                                          Pedagog szkolny


26.02.2017 E. Wiszniewska
Bal karnawałowy


27 stycznia odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Starannie przygotowane przez rodziców fantazyjne stroje, ubarwiły hol szkolny. Uczniowie z klas I-III chętnie bawili się na udekorowanym kolorowymi balonami i serpentynami parkiecie

W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Bal poprowadził zaproszony Clown, który od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewał dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy i korowodów tanecznych. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna, dzieci odśpiewywały tegoroczne muzyczne hity takie, jak ,,Ona tańczy dla mnie". Dzieci były zachwycone niezwykłym pokazem baniek mydlanych, które w rytm muzyki wędrowały po całej sali. Podczas imprezy odbywały się także konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różnorodne zadania. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

S. Dybionka, E. Brzezińska, M. Wimońć, S. Weise, M. Fudali

[zobacz więcej...]

25.02.2017 nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
Ferie na świetlicy

Ferie zimowe trwały od 6.02. do 10.02.2017 r. W tym okresie dzieci miały zorganizowane zajęcia w godzinach porannych, najczęściej w godz. od 9.00 do 12.00. Łącznie w zajęciach wzięło udział 10 uczniów szkoły podstawowej z terenu naszej gminy.
             Dzieci mogły w sposób bezpieczny i atrakcyjny spędzić czas wolny od zajęć szkolnych,
w pomieszczeniu świetlicy ,na powietrzu. Brały udział w zajęciach :plastyczno- technicznych konstrukcyjnych, muzycznych, sportowych, w zabawach integracyjnych, rozwijających pamięć
i koncentrację, zajęciach komputerowych z dostępem do Internetu. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi możliwościami, uzdolnieniami. Aktywny wypoczynek wpłynął pozytywnie na rozwój psychofizyczny uczniów, kształtowanie pożądanych postaw społecznych25.02.2017 D. Warecka
Z fizyką łatwiej zrozumieć świat

Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze stowarzyszeniem SNaFi zorganizowali kolejny wykład z cyklu "Z fizyką łatwiej zrozumieć świat".  Wykład poprowadził dr hab. Wojciech Lewandowski zatytułowany "Nie tylko gwiazdy i planety". Dla uczestników zajęć został zorganizowany pokaz doświadczeń przez pracowników IFiA.

Wykład i pokaz odbyły się 20.02.17 o godzinie 16:00.

 

Z tego miejsca w imieniu własnym i SnaFi zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie się 13 marca, w Zespole Edukacyjnym nr 1 w Chynowie. Szczegóły podamy już wkrótce!22.02.2017 K. Olichwer
Sportowe ferie

Tradycyjnie w okresie ferii zimowych w hali sportowej GOSIR odbywały się bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Ideą przyświecającą tegorocznym feriom zimowym była bezpieczna zabawa poprzez sport.  Cieszy fakt, że duża grupa dzieci i młodzieży skorzystała z tej formy wypoczynku a jednocześnie udowodniła, że sport nadal jest atrakcyjną, korzystną dla zdrowia formą spędzania czasu wolnego. [zobacz więcej...]

22.02.2017 M. Furmanek
Walentynki z PCK

14 lutego z okazji Walentynek wolontariusze Szkolne Koło PCK zorganizowali sprzedaż kartek walentynkowych, których autorami byli nasi uczniowie oraz pani Sylwia Weise – wychowawczyni klasy 1 . Działała również tradycyjnie poczta walentynkowa, która niejednej osobie sprawiła zaskakującą radość! Akcja oprócz miłego dnia i dobrych uczuć miała na celu zebranie pieniędzy na dofinansowanie wycieczek szkolnych naszym uczniom, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Bardzo wszystkim dziękujemy!
22.02.2017 M. Furmanek
Zajęcia taneczne

Od przyszłego tygodnia (20.02.2017) rozpoczynają się w szkole zajęcia taneczne.

Wszystkich zainteresowanych uczniów z klas I-III SP serdecznie zapraszam w poniedziałek od godz. 12.50 do 14.30 na małą salę gimnastyczną. Obowiązuje obuwie zmienne.17.02.2017 S. Weise
Bezpieczeństwo dzieci


Ferie zimowe to fajna zabawa. Kto bezpiecznie się bawi w kłopoty nie wpada.

Zapamiętaj!

 • Nie zjeżdżamy  na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;
 • W czasie zjeżdżania zachowujemy bezpieczną odległość między sankami;
 • Nie doczepiamy sanek do samochodu;
 •  Rzucając się śnieżkami nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujemy w twarz drugiej osoby;
 •  Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgamy się po zamarzniętych rzekach, jeziorach, stawach.
 • Ubieramy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.

[zobacz więcej...] 

17.02.2017 S. Dybionka, E. Brzezińska
Konkurs - prezentacja multimedialna o Janie Pawle II

Zachęcamy uczniów kl.6  i   I -  III GIM. do stworzenia prezentacji multimedialnej  poświęconej Ojcu Świętemu. Tematy prezentacji (do wyboru jeden):

 1. Od narodzin do wyboru na Papieża.
 2. Pontyfikat.
 3. Cierpienie, choroba, śmierć -  w życiu i w nauczaniu Ojca Świętego.
 4. Miłosierdzie Boże - Jan Paweł II, s. Faustyna Kowalska, br. Albert Chmielowski

Na co będziemy zwracali uwagę oceniając prezentacje (NaCoBeZu):

Prezentacja może przedstawiać fakty i wydarzenia z życia Ojca Świętego, ale może mieć także charakter wspomnieniowy i odnosić się do naszej wiary.

 1. Długość trwania- ok. 3 minut.
 2. Powinna zwierać podkład muzyczny (istotny element).
 3. Ostatni slajd zawiera – imię i nazwisko autora, klasę.
 4. Pod uwagę będziemy brali ilość tekstu w danym slajdzie, rodzaj użytych animacji, pytania skłaniające nas do zastanowienia się.
 5. Wykonana w programie PowerPoint.
 6. Prezentacja musi być nagrana na płycie CD (podpisana) lub pendrivie.

Termin wykonania do 17 marca.

Najlepsze prace będą nagrodzone.( Wszyscy otrzymują 6 wagi 3).

Więcej informacji udzielają nauczyciele religii.

7.02.2017 M. Mordel, W. Tkaczyk, M. Węgłowska, G. Dzieżyc 
Zmiana planu lekcji od 23.01.2017r.Zmiany w planie lekcji od 23 stycznia 2017r.


[zobacz nowy plan...]

19.01.2017 M.Strzelczyk 
Świąteczna choinka w Leroy Merlin

W tym roku uczniowie klasy 2b otrzymali specjalne zadanie od Świętego Mikołaja. Na zaproszenie sklepu Leroy Merlin, reprezentowanego przez Panią Milenę Machanek, dzieci przygotowały pełne kartony ręcznie wykonanych dekoracji. Powitano nas słodkim poczęstunkiem – by nie zabrakło nam sił na strojenie przygotowanych przez pracowników sklepu choinek. Nie było to łatwe zadanie – ponieważ przygotowano aż trzy drzewka. Jednak dzieci spisały się doskonale i już po chwili choinki wyglądały cudownie. Nie obyło się w tych okolicznościach bez kolędowania – magia świąt wypełniła cały sklep, a na twarzach klientów pojawiły się uśmiechy. Przy okazji dzieci nauczyły się obsługi kasy, a za ciężką pracę otrzymały dyplomy i ciekawe podarunki. Spędziliśmy miło czas – za co dziękujemy Pani Natalii i wszystkim pracownikom Leroy Merlin


17.01.2017 S. Dybionka 
Narodowy Program Rozwiju Czytelnictwa

W ramach realizacji rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” klasy drugie uczestniczyły w projektach: „W świecie dzikich zwierząt. Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz „ Co za zwierzak kryje się w książce?”.  Klasa 2a podczas realizacji pierwszego projektu poznała dzikie zwierzęta żyjące w Afryce, zdobytą wiedzą zaś podzieliła się z uczniami klasy 1, przedstawiając zdobyte wiadomości w formie inscenizacji. Klasa 2b, wcielając się w postaci zwierząt, głównych bohaterów przeczytanych książek, przeniosła kolegów i koleżanki w niezwykłe miejsca, opowiadając swe fascynujące przygody. Udział w projekcie pokazał uczniom, że biblioteka kryje wiele ciekawych książek, do których warto zajrzeć, by poznać ciekawostki otaczającego nas świata lub poznać niezwykłe przygody ulubionych bohaterów.


[zobacz zdjęcia...]


17.01.2017 S. Dybionka, E.Brzezińska 
Śniadanie daje moc

Uczniowie klas drugich postanowili zjeść zdrowe śniadanie w klasie. Były chrupiące tosty z twarożkiem, kanapki z pomidorem i ogórkiem, sałatki z soczystych owoców lub kolorowych warzyw, a także zdrowe soki owocowe. Uczniowie przed przygotowaniem wyjątkowego śniadania, omówili i opracowali jadłospis według zasad zdrowego żywienia.


17.01.2017 S. Dybionka, E. Brzezińska 
Kraina Eksperymentów

 "Mali Odkrywcy" mieli przyjemność gościć Panią Małgosię i Natalię z Krainy Eksperymentów, które po raz kolejny udowodniły, że nauka to fascynująca zabawa.
[zobacz zdjęcia...]


17.01.2017 S. Dybionka 
Międzygalaktyczna podróż z Grosikiem Startujemy!
Uczniowie klasy 2a i 2b SP rozpoczęli wspaniałą międzygalaktyczną podróż z Grosikiem, która potrwa 10 miesięcy.

W ramach projektu z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa „Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki” odwiedzą między innymi planetę Grosik, Portfelik, Skarbonka. Podczas podróży po planetach zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami.

zobacz zdjęcia...]


17.01.2017 S. Dybionka, E.Brzezińska 
Dobre wieści


 

Koniec grudnia w klasie 3 a obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Jednym z nich było zajęcie I miejsca naszej uczennicy Oliwii Rożniatowskiej w szkolnym konkursie ortograficznym klas I-III. Tym samym Oliwia uzyskała tytuł mistrzyni ortografii. Brawo! Nasza klasa wzięła udział w dwóch akcjach charytatywnych: Mikołajki Dobrego Serca oraz Szlachetna Paczka. Dzieci pokazały, że posiadają ogromną chęć pomagania innym, za co dostały wspaniałe podziękowania. Tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno – wokalne, podczas przedstawienia jasełkowego dla kolegów i koleżanek z młodszych klas.
03.01.2017 M.Fudali 
Raz, dwa, trzy. Kultura i Ty.


 

Brawo! Brawo! Już jest przewodnik po instytucjach kultury miasta Zielona Góra, którego współautorami są nasi uczniowie biorący udział w projekcje "Raz, dwa, trzy. Kultura i Ty ". Wszystkim prezentujemy wersję elektroniczną a w styczniu przewodniki zostaną rozesłane do szkół. Jednocześnie zapraszamy do odwiedzania teatru, muzeum i galerii!

[zobacz efekt pracy...]


03.01.2017 R. Uss-Wocial 
"Mikołajki dobrego serca"

W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie z sukcesem zakończona została akcja charytatywna „Mikołajki dobrego serca”, od lat prowadzona przez Szkolny Wolontariat.  Prace koordynowali wolontariusze z gimnazjum i szkoły podstawowej. W zespołach klasowych gromadzono słodycze, trwałe artykuły spożywcze oraz zabawki. Dochód z kiermaszu ciast oraz loterii fantowej również przeznaczono na paczki   świąteczne dla potrzebujących.           [zobacz więcej...]

21.12.2016 M.Furmanek
XXV Rejonowa Olimpiada Promocji .......

XXV Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK w Zielonej Górze

16 grudnia w Zespole Szkół Akademickich "Lotnik" w Zielonej Górze odbyła się XXV Ogólnopolska  Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu PCK - Etap Rejonowy. 28 uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych rywalizowało o  możliwość reprezentowania rejonu Zielonej Góry w etapie okręgowym. Naszą szkolę reprezentowały  wolontariuszki Paulina Szeląg i Wiktoria Ziemiańska, które zajęły VIII i IX miejsce.

 

21.12.2016 M.Furmanek
Wieści ze świetlicy szkolnej

WARSZTATY PLASTYCZNE „ ŚWIĄTECZNE ANIOŁY

Dzieci uczęszczające do naszej świetlicy wzięły udział w warsztatach plastycznych, pt.: „ Świąteczne Anioły”. Piękne prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym, aby każdy mógł podziwiać  ich dzieła.

ZIMA TUŻ TUŻ, WIĘC ŚWIETLICA RUSZA Z POMOCĄ JUŻ!!!

Podczas zajęć świetlicowych, dzięki Panu Wiśniewskiemu Leśniczemu
 z Nadleśnictwa Świdnica, dzieci z klasy IV b próbowały odpowiedzieć na pytanie, jakie ptaki można spotkać u nas zimą, a co zmusza inne do wędrówek do „ciepłych krajów”. Omówiliśmy wybrane ptaki pozostające na zimę, które możemy spotkać w karmnikach i w przydomowych ogrodach, a wśród nich: sikory bogatkę i modraszkę, wróbla zwyczajnego oraz mazurka, grubodzioba, dzwońca, kwiczoła, kosa oraz ptaki krukowate – gawrona, kawkę, sójkę i srokę.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Tak spędzamy czas wolny na świetlicy szkolnej. Zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, wzajemna pomoc koleżeńska, oglądanie bajek edukacyjnych, gra na PlayStation, odrabianie zadań domowych.

 [zobacz więcej...]

21.12.2016 wychowawcy świetlicy
Przeciw uzależnieniom


 

W dn. 28, 29 listopada i 2 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne z zakresu profilaktyki uzależnień. W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Tematyka zajęć dla uczniów starszych obejmowała szeroko rozumianą profilaktykę uzależnień. Zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej dotyczyły zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z urządzeń elektronicznych i Internetu. Warsztaty poprowadził specjalista z Centrum Edukacji i Profilaktyki Dialog z Krakowa.

Zespół do spraw profilaktyki i promocji zdrowia

 


15.12.2016 E.Wiszniewska
Przedstawienie "Mały Książę"

 

 6 grudnia, w ramach mikołajkowego prezentu, uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych naszej szkoły wybrali się na przedstawienie teatralne do Zielonej Góry. W auli Uniwersytetu Zielonogórskiego mieszczącej się przy ulicy Podgórnej zobaczyliśmy musical zrealizowany na motywach powieści filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupery pod tytułem „Mały Książę”. Losy Księcia, Lotnika, Róży, Lisa i innych przybliżyli nam aktorzy Teatru NEON z Wrocławia. Największą atrakcją spektaklu były ciekawe i ładnie wykonane utwory muzyczne, scenografia oraz efekty świetlne. Do szkoły i szarej rzeczywistości wróciliśmy pełni wrażeń i mądrzejsi o przesłanie powieści – mówiące, iż „dobrze widzi się tylko sercem”.

 

15.12.2016 J.Kucharczyk
Kampania "Czad i ogień. Obudź czujność"


 Dnia 12 i 14 grudnia gościliśmy w naszej szkole strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze: mł.ogn. Krystiana Misiaka, st. sekc. Łukasza Staśkiewicza oraz st.sekc. Macieja Osadów. Przeprowadzili oni ciekawe zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej dotyczące zagrożeń tlenkiem węgla i pożarami, w ramach kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność”.

Wsparcia technicznego udzielili także strażacy ochotnicy z OSP Świdnica: Jolanta Piwowar, Alan Białek i Lucjan Zając.

Uczniowie mieli okazję między innymi poznać zasady ewakuacji w sytuacji wyczucia gazu, mogli wziąć udział w mini zawodach strażackich korzystając z profesjonalnego sprzętu strażackiego, przez chwilę uczestniczyć w akcji ratowniczej oraz zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego.

 14.12.2016 M.Strzelczyk 
Występy koła teatralnego

Dnia 06.12.2016r. w auli szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów stypendialnych na rok szkolny/akademicki 2016/2017.

Uroczystość poprowadziła Zastępca Wójta, pani Arisa Jaz, natomiast stypendia uczniom i studentom wręczył Wójt Gminy Świdnica, pan Adam Jaskulski razem z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy, panem Maciejem Białkiem oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Sportu i Rekreacji – panią Teresą Przykuta.

14.12.2016  D.Warecka
Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe

Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe

Dnia 7 grudnia odbył się szkolny etap  XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów Gimnazjum.  Zakres wiedzy obejmował: „Pisma- część II” o. Maksymiliana  oraz znajomość faktów, osób i zdarzeń z książki „ Św. Maksymilian Maria Kolbe”. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Jakub Szyja z kl. I A

Miłosz Januszewski z kl. II B

Kacper Równicki z kl. II B

Etap wojewódzki w marcu 2017r.


14.12.2016 M.Mordel 
Stypendia rozdane

9.12.2016 
Czytam lektury, bo lubię

Międzyklasowe Rozgrywki Literackie Klas Szóstych

,,Czytam lektury, bo lubię”

 29.11.2016 r. po pięciu uczniów z klasy VI a i VI b wzięło udział w dwuetapowym konkursie ,,Czytam lektury, bo lubię". Test zawierał po dwa pytania z treści każdej lektury omawianej w klasie IV i V. Po dogrywce z Gustawem Felińskim z VI b, indywidualnie w konkursie najwięcej punktów zdobył uczeń klasy VI a  – Dominik Możdżeń. Punkty reprezentantów każdej w klas po zsumowaniu pokazały, że klas VI b ma nieco większą wiedzę nt. treści lektur, niż ich przeciwnicy z VI a.

Uczniowie zapytani o to, dlaczego ważne jest czytanie, odpowiedzieli niczym bohaterka jednej z książek, choć nie z lektury:

 ,,Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele”.

 ,,Królowa Południa" Arturo Perez-Reverte
8.12.2016 Renata Szymula  
Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2016

 
Wolontariat to przede wszystkim naturalny
odruch serca, który przynagla każdego człowieka
do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu”


Jan Paweł II

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony  rezolucją zgromadzenia Ogólnego ONZ  w 1986 roku. Od tego czasu 5 grudnia obchodzone jest święto wszystkich wolontariuszy. Celem obchodów jest wyrażenie uznania dla pracy wolontariuszy, którzy  na co dzień angażują się w działania na rzecz innych.
W tym szczególnym dniu pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom Szkolnego Wolontariatu działającego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy. Dziękujemy za udział w każdym działaniu i wszystkich akcjach pomocowych, a także za szczególną wrażliwość na drugiego człowieka i radość, którą wnosicie swoją obecnością.

Na spotkaniu Szkolnego Wolontariatu i Koła PCK młodzi wolontariusze obchodzili swoje święto dzieląc się wrażeniami ze swojej działalności w kole. Zostali również obdarowani czekoladowymi mikołajkami i drobnymi gadżetami.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II
8.12.2016  
"Mikołajki Dobrego Serca"

„Pomagajmy sobie nawzajem, by żyło nam się lepiej, bo człowiek człowiekowi może zgotować uśmiech losu”

 
MIKOŁAJKI  DOBREGO  SERCA29.11.2016  
DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PCK

DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PCK

W dniach 21-26 listopada obchodziliśmy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Gazetka informacyjna oraz wystawa prac plastycznych  na korytarzu szkolnym była wyrazem szacunku i podziękowania dla wszystkich Honorowych Dawców Krwi, wolontariuszy i sympatyków Ruchu HDK PCK, za cząstkę siebie, jaką  bezinteresownie oddają nieznanym ludziom, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę jaką wykonują  promując ideę honorowego krwiodawstwa.

Ponadto młodzi wolontariusze mieli przyjemność spotkania z Ryszardem Zadrożnym, prezesem Zarządu Rejonowego PCK w Zielonej Górze, długoletnim honorowym dawcą krwi i przewodniczącym Klubu HDK przy elektrociepłowni zielonogórskiej. Pan Ryszard opowiedział o historii krwiodawstwa w Polsce, przekazał informacje kto może zostać dawcą krwi i jakie jest to ważne w ratowaniu życia nieznanym ludziom.

 

Od 58 lat Honorowi Dawcy Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża bezinteresownie oddają krew. W Stowarzyszeniu obecnie działa 1 128 Klubów HDK PCK, skupiających 25 524 członków PCK i 61 302 wolontariuszy, którzy w 2015 roku oddali 133 523,54 litry krwi, co stanowi ok. 30% ogólnie pobranej krwi od dawców honorowych w Polsce. Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się jej biorcami. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej ten cenny lek, który każdy zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu. Krew może oddać każdy, kto jest: w wieku od 18 do 65 lat, waży powyżej 50 kg, posługuje się językiem polskim, przeszedł pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe, przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz nr PESEL. Więcej informacji na stronie www.oddajkrew.pl.29.11.2016  M.Furmanek
Młodzi zawodnicy szkoły podstawowej Wicemistrzami Powiatu w unihokeja.

25 listopada drużyna chłopców rywalizowała  w turnieju powiatowym z zespołami z Babimostu, Zaboru i Cigacic .

Po zaciętej walce i determinacji zajęliśmy 2 miejsce, odnosząc historyczne zwycięstwo nad zespołem z Babimostu (2:1) i pokonując 5:0  zespół z Zaboru, ulegając bardzo dobremu zespołowi z Cigacic (3:6). Obietnicę z tamtego roku, że  nie poddajemy się i powalczymy za rok wypełniliśmy!

Skład drużyny: Hubert Gil, Szymon Marczenia, Szymon Stiler, Kuba Cichewicz, Daniel Kwaśniak, Piotr Wlazły, Jasiu Podlipski, Michał Równicki, Kamil Gabalski, Grzegorz Kremens.

Gratulacje dla całej drużyny!
27.11.2016  M.Furmanek
"Raz, dwa, trzy ..."

Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w projekcie "Raz, dwa, trzy. Kultura i Ty!", którego koordynatorem jest pani Emilia Adamiszyn. Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej części dzieci wraz z opiekunkami – Danutą Warecką, Eweliną Karasiewicz, Małgorzatą Węgłowską, Martą Karpińską-Lizurek i Renatą Uss-Wocial odwiedziły Lubuski Teatr, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Galerię BWA w Zielonej Górze.

Cała grupa, czyli uczniowie klas IV-V Szkoły Podstawowej, w Teatrze Lubuskim obejrzała współczesną wersję przedstawienia pt. "Kopciuszek"....[zobacz sprawozdanie...]

[zobacz sprawozdanie...]


24.11.2016  R.Uss-Wocial
"Złów i wypuść"

Uwaga! Uwaga!

Kolejny konkurs plastyczny został rozstrzygnięty. Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze był organizatorem konkursu plastycznego pt. "Złów i wypuść".

W kategorii wiekowej klas IV-VI laureatem wojewódzkiego  konkursu został Dominik Możdżeń, uczeń klasy 6a Szkoły Podstawowej. Dominik zdobył II miejsce, za które otrzymał nagrodę pieniężną.

 

23.11.2016  R.Uss-Wocial
Nie daj się grypie

  Rodzice i uczniowie

Przypominamy, że okres jesienno-zimowy, to okres grypy. Dlatego warto przypomnieć sobie o objawach i zasadach profilaktyki, aby uniknąć zachorowania.

[pobierz ulotkę...]

22.11.2016  L.Kostrzewa
"Zbiórka na Burka" 

   Coroczna akcja „Zbiórka na Burka” przyniosła niespodziewane efekty! Uczniowie z klas IV-VI  zebrali ponad 200 kg karmy dla piesków i kotów ze schroniska w Zielonej Górze. Największą ilość, bo ponad 100 kg przyniosła młodzież z klasy VI b i to ona właśnie odwiedziła schronisko. Uczniowie wraz z opiekunkami
p. E. Karasiewicz i B. Klimczak mieli okazję wyprowadzić pieski na spacer, przyjrzeć się pracy wolontariuszy oraz poznać potrzeby bezdomnych zwierząt. 

            Kolejny raz młodzież naszej szkoły okazała niezwykłą wrażliwość na los zwierząt i za to serdecznie im dziękujemy!
22.11.2016  E.Pentek, B. Klimczak
XXV Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs zachęcający do zdrowego  i aktywnego  sposobu życia. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać  się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

16 listopada odbył się etap szkolny Olimpiady, w którym test wypełniali wolontariusze z klas I- III Gimnazjum(23 uczniów). 3 wolontariuszy z tą samą ilością punktów przystąpiło do dogrywki, którą wygrała zajmując:

I miejsce Wiktoria Ziemiańska z kl. IB uzyskując 14 pkt na 20 możliwych do zdobycia i będzie reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym.

II miejsce zajęła uzyskując 13/20 pkt Paulina Szeląg z kl. IIA i również będzie reprezentował naszą szkołę w etapie rejonowym.


22.11.2016  M. Furmanek
Mistrzowie Powiatu

Mistrzowie Powiatu

- cieszymy się z awansu naszych drużyn do zawodów rejonowych w unihokeja!

 
Mistrzostwa Powiatu w unihokeja dziewcząt  i chłopców  w kategorii gimnazjum, rozegrane w hali sportowej w Babimoście były dla naszych reprezentacji szczęśliwe. Najpierw dziewczęta pokonały zespoły z Sulechowa i Nowogrodu Bobrz. ulegając drużynie z Babimostu i z II miejsca awansowały do zawodów rejonowych.  Dzisiaj chłopcy po zaciętej walce z ubiegłorocznymi Mistrzami Województwa drużyną z Babimostu i wygranymi meczami z Sulechowem i Pomorskiem także zapewnili sobie z II miejsca udział w zawodach rejonowych. Dodatkowym akcentem zawodów była obecność Starosty Zielonogórskiego Pana Dariusza Wróblewskiego, który osobiście wręczał medale zawodnikom. Wicemistrzostwo Powiatu to duży sukces dla naszych drużyn, choć przez chwilę była okazja i nadzieja na I miejsca. Serdecznie gratuluje moim  drużynom bardzo dobrej gry i życzę sukcesu na rejonach!22.11.2016  M. Furmanek
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, 100. rocznica jego śmierci oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia pisarza. W związku z tymi wydarzeniami 15 listopada został przeprowadzony konkurs o życiu i twórczości pisarza dla uczniów klas 4-6 SP.

Oto laureaci:

I miejsce – Hanna Łotocka (5a) i Amelia Głowacka (5a)

II miejsce – Julia Stasiukiewicz (5b) i Hubert Gil (6b)

III miejsce – Gustaw Feliński (6b)

Serdecznie gratuluję!

W związku z obchodami roku Sienkiewicza, zachęcam również uczniów naszej szkoły do sięgania po książki tego znakomitego polskiego pisarza, bo, jak sam mawiał:  „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

 18.11.2016  M.Karpińska - Lizurek
Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz

14.11.2016 r. odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z poetką ze Świdnicy, panią Bogumiłą Hajdasz, w którym uczestniczyli uczniowie kl. IVa i IVb wraz z panią Małgorzatą Węgłowską, (nauczycielką języka polskiego), Renatą Szymulą (bibliotekarzem) i Bożeną Trubiłowicz (kierownikiem GBP w Świdnicy). Wspólne spotkanie pani Hajdasz rozpoczęła od przedstawienia się. Krótko opowiedziała o roli, jaką odegrała w jej życiu babcia, która czytała jej bajki do snu. Zaszczepiła w niej miłość do książek i do czytania, gdyż sama znała na pamięć wiele utworów klasycznej literatury polskiej. Autorka zaprezentowała uczniom wydane broszurki ze swoimi wierszami. Pisarka przeczytała uczniom swoje opowiadanie pt. ,,O mróweczce ogrodniczce”. Zapytała uczniów o to, co w życiu jest najważniejsze. Uczeń Hubert Laurent odpowiedział, że najważniejsze jest, aby mieć przyjaciół, dzielić się z nimi i cieszyć się z każdego dnia. Autorka dała mu w nagrodę swoje wydanie książki H. Sienkiewicza pt. ,,Ogniem i mieczem”.

 


[zobacz tekst opowiadania...]

18.11.2016  R.Szymula
Superksiężyc

W poniedziałek (14.11) doszło do największej pełni Księżyca w XXI wieku! Jak sądzą uczeni, osoby urodzone po 1948 roku takiej pełni, która miała miejsce 14 listopada, widzieć nigdy na własne oczy po prostu nie mogły.

Mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i podziwiać w pełnej okazałości urokliwą pełnię. Pogoda nam dopisała! Wręcz była wymarzona! Miłośników nocnych wrażeń było naprawdę wielu. Tego jesiennego, mroźnego wieczoru wyjść na zewnątrz z ciepłego domu i choć przez chwilę uczestniczyć w obserwacji przy użyciu dwóch teleskopów, lunety i innych instrumentów optycznych, nie trzeba było dużo zachęcać naszych uczniów. Przyszły maluchy z rodzicami, gimnazjaliści, absolwenci i dorośli.
Superpełnia Księżyca była o tyle wyjątkowa, ponieważ nasz naturalny satelita był o około 14 proc. większy oraz około 30 proc. jaśniejszy od innych nieprzeciętnych pełni występujących w ciągu całego roku kalendarzowego. Podczas obserwacji zastosowali różnego rodzaju filtry księżycowe, które poprawiły nieco kontrast i sam wizualny efekt obserwacji. 

 Dziękuję wszystkim osobom, które przybyły na obserwację i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach na powietrzu i odkrywania uroków oglądania ciał niebieskich przez teleskopy.


Dla osób, które przegapiły to wydarzenie z różnych względów, mamy niestety złą wiadomość, ponieważ następna taka okazja nadarzy się dopiero za 18 lat, dokładnie w 2034 roku. 

 


[zobacz więcej...]

17.11.2016  K.Olichwer
Szkolny konkurs ortograficzny

3 listopada został przeprowadzony konkurs pod hasłem „Z ortografią na ty”.
Dwunastu przedstawicieli klas 4 – 6 SP napisało dyktando pt. „Gdzie na wakacje?”

Najlepszymi okazali się:

Aleksandra Głowacka (kl. 5a) – I miejsce

Klaudia Żarów (kl. 6b) – II miejsce

Alicja Kołodziej (kl. 4a) – III miejsce

 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 
17.11.2016  M.Karpńska-lizurek, M.Węgłowska
„ … Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio”

Dnia 10 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości. W tym roku przypada 98 rocznica odzyskania przez nasza Ojczyznę wolności , po 123 latach zaborów.

Program artystyczny pt. „Droga do wolności” przygotowany został przez uczniów klas VI B szkoły podstawowej i I B gimnazjum, pod kierunkiem nauczycieli pani Teresy Przykuty, Grażyny Dzieżyc i Eweliny Karasiewicz.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

 
16.11.2016  E.Karasiewicz, T.Przykuta, G.Dzieżyc
Wicemistrzostwo Powiatu !!!

Mistrzostwami Powiatu w unihokeja dziewcząt w Babimoście zainaugurowaliśmy sezon rozgrywek w grach zespołowych. Turniej rozpoczęliśmy koncertowo  wygraną 2:0 z Gimnazjum z Nowogrodu Bobrzańskiego i 7:1  z Gimnazjum z Sulechowa. Na drodze do zdobycia złotego medalu stanęły nam ubiegłoroczne Mistrzynie Województwa dziewczęta z Babimostu. Mecz był zacięty i choć początek należał do nas to w rezultacie musiałyśmy uznać wyższość mistrzyń. II miejsce i  awans do zawodów rejonowych to duży sukces, ale pozostał mały niedosyt.  Serdecznie gratuluje całej drużynie!

Skład drużyny: bramkarka: Karolina Kamińska, Weronika Żukowska, Anita Kuleczka, Paulina Szeląg, Kasia Dydak, Emilia Fudali, Natalia Banaszkiewicz, Jessica Węclewicz, Wiktoria Zawada, Karolina Dydak.

 16.11.2016  M.Furmanek
Pola Nadziei 2016

Drodzy rodzice i uczniowie

kampania społeczno – edukacyjna pn.: „Pola nadziei 2016”  została zakończona.

Dnia 3.11.2016r. zakończyliśmy akcję „Pola nadziei 2016”. Do akcji włączyli się wszyscy z ogromnym zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy. Udało nam się sprzedać 700 sadzonek żonkili. Zebrane pieniądze hospicjum przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, środków opatrunkowych  i leków dla „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła w Zielonej Górze.

Wszystkim, którzy wsparli tę akcję, składamy serdeczne podziękowania i niech dobro, którym się  podzieliliście zakwitnie  w Waszych sercach jak żonkile wiosną!  

 16.11.2016  Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Zmiana terminu zebrania

Uwaga!!!

zmiana terminu zebrania z 22.11.2016 na 24.11.2016 (czwartek)

godzina 16:00 - Rada Rodziców

godzina 17:00 - indywidualne spotkania z nauczycielami


 14.11.2016  A.Bukowieckal
Rozstrzygnięcia konkursów

"Moja wakacyjna przygoda"

W ostatnich dniach rozstrzygnięto gminny konkurs fotograficzny pod hasłem „Moja wakacyjna przygoda". Jego organizatorem była Młodzieżowa Rada Gminy w Świdnicy. Miło jest nam poinformować, że fotografie naszych gimnazjalistów, przedstawiające ich fantastyczne, letnie przeżycia znalazły uznanie w oczach powołanego przez organizatorów jury. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica przyznali następujące nagrody: pierwsze miejsce zajął  Mateusz Flejszer z klasy II A, drugie miejsce - Natalia Barczyk z klasy 4b, a za udział w konkursie został wyróżniony Tymon Hryniewicz z klasy I B i Milan Karbowiak.

  

"Drogi do niepodległości"
Druga edycja konkursu plastycznego pod hasłem: „Drogi do niepodległości”, przeprowadzonego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zielonej Góry Pana Janusza Kubickiego oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze (z siedzibą w Drzonowie) wraz z Towarzystwem Przyjaciół LMW, została rozstrzygnięta. Wśród gimnazjalistów powiatu zielonogórskiego  sukces odniosła nasza uczennica Emilia Molenda z klasy kl. I B – została laureatką, zdobywając III miejsce.

Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz pokonkursowy wernisaż wystawy pt. „Drogi do Niepodległości” odbył się w dniu 11 listopada bieżącego roku w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Specjalne zaproszenia otrzymali laureaci konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami. 14.11.2016  R.Uss-Wocial
Listopadowy superksiężyc

Jesteście gotowi na listopadowy superksiężyc? To będzie największa pełnia XXI wieku

 • Będzie to "największy" Księżyc od 1948 roku.
 • Tak wielkiego księżyca nie widzieliśmy jeszcze na oczy. 
 • 14 listopada zobaczymy bowiem największą pełnię od 1948 roku. 
 • Postaraj się jej nie przegapić:
następnym razem nasz satelita będzie tak blisko dopiero w 2034 roku.
 • W porównaniu do październikowej pełni, będzie bliżej Ziemi o prawie 2 tysiące kilometrów.

 

ZAPRASZAM WSZYSTKICH

ZAINTERESOWANYCH OBSERWACJĄ

W PONIEDZIAŁEK NA PARKING SZKOLNY

OD GODZINY 17.15

jeżeli będą sprzyjające warunki atmosferyczne – niebo nie będzie zachmurzone a Księżyc będzie widoczny
13.11.2016  K.Olichwer
Konkurs plastyczny "Zwierzęta naszych  lasów ..."

Drugiego listopada bieżącego roku w naszej szkole odbyło się wręczenie dyplomów i  nagród uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym pod tytułem  "Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy". Laureatkom Szkoły Podstawowej:  Hannie Czarny kl. 2a, Helenie Pogoda kl.2a, Natalii Koj kl. 4a, Amelii Gruczman kl. 5a, oraz wyróżnionym:  Ani Dziewie kl.4a, Hubertowi Laurentowi kl.4b, Wojtkowi Marczakowi kl.5a, Hance Łotockiej kl.5a, Oliwii Gałat 5a, Nadii Wiśniewskiej kl.3a, Hannie Gagajewskiej kl.3a, Elizie Derlatka kl.2b, Hannie Weise kl.2a, Oskarowi Wilk kl.2a, Marii Kostrzewie kl. 6a, Wiktorii Cwynar kl.6a, Emili Dziewy kl.6a, Basi Niedżwieckiej kl. 6b, Martynie Sumińskiej kl. 6b, Aleksandrze Wlazły kl.6a, Zuzannie Kruszona kl. 2a, Aidzie Aławerdian kl.4a, Fabianowi Wróblewskiemu kl.4a, Michałowi Maderze kl. 4b, Szymonowi Graczyk kl.4a, Marcelowi Modelewskiemu kl. 5b, Saffiyyi Shahabi kl. 5b, Maksymilianowi Bartkowiakowi kl. 4a, Jakubowi Zawalicha kl. 6a, Frankowi Wiącek kl2b, Karolinie Jaros kl.2b, Patrycji Olszewskiej kl2b, Laurze Szczepańskiej kl2b, Dawidowi Możdżeń kl.2b, Natalii Machanek kl.2b.

Gimnazjalistkom: Julii Kopciał kl. IIB, Nikoli  Gałat kl.IB i Wiktorii Ziemiańskiej kl.IB

Dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów wręczali przedstawiciele pan Antoni Mrozik z Wojskowego Koła Łowieckiego "Knieja " w Zielonej Górze oraz nadleśniczy pan Krzysztof Wiśniewski. Wspaniałe nagrody za pracę twórcza sprawiły dzieciom ogrom radości.[zobacz więcej...]

13.11.2016 R. Uss-Wociali
Reprezentacja ze Świdnicy na pierwszym miejscu!

Reprezentacja ze Świdnicy na pierwszym miejscu!

Festiwal Sportowy JuniorSport

W dniu 09.11.2016r odbył się w Drzonkowie wojewódzki turniej sportowy pod nazwą „Festiwal JuniorSport”. W gronie 10 reprezentacji wojewódzkich drużyna z Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Świdnicy zwyciężyła pokonując w finałowej rywalizacji uczennice i uczniów z Zielonej Góry. Na miejscu trzecim uplasowała się reprezentacje za Skwierzyny.  W 9 rozegranych konkurencjach nasi uczniowie zdobyli 73 punkty na 90 możliwych. W zwycięskim składzie walczyli:

Zuzanna Gembara, Marta Michalczyk, Julia Stasiukiewicz, Amelia Gruczman, Klaudia Żarów, Antoni Marczak, Błażej Bednarski, Wojciech Marczak, Gustaw Feliński, Hubert Gil, Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski.

Program JuniorSport jest adresowany do dziewcząt i chłopców klas 4-6 szkoły podstawowej. Jak co roku nasza szkoła czynnie uczestniczy we wszystkich akcjach Ministerstwa  Sportu i Turystyki  związanych z aktywnością sportową.
9.11.2016  T.Cygański
Koncert w Filharmonii Zielonogórskiej

8 listopada 2016r. uczniowie Gimnazjum w Świdnicy uczestniczyli w koncercie symfonicznym w Filharmonii Zielonogórskiej. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, dlatego orkiestra naszej Filharmonii, pod dyrekcją Czesława Grabowskiego, zaprezentowała utwory polskich kompozytorów narodowych.  Z estrady koncertowej popłynęły dźwięki muzyki Chopina, Moniuszki, Różyckiego, Wieniawskiego i Twardowskiego,  a także współczesnych kompozytorów, tworzących muzykę do polskich filmów. Usłyszeliśmy więc m.in. „Polonez” W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz” , „Dumkę na dwa serca” K. Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem”.

 


[zobacz więcej...]

8.11.2016  Z.Perwiński 
X edycja programu "Trzymaj Formę"


Marta Michalczyk i Gustaw Feliński brali udział w podsumowaniu X edycji programu "Trzymaj Formę" który odbył się 07.11.2016r w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Jak co roku nasz klubu promuje naszą szkołę oraz gminę Świdnica poprzez wykonanie pokazu szermierczego dla dzieci ze szkół naszego województwa.

 
7.11.2016  T.Cygański 
Realizacja projektu "Moja wieś dziś i jutro"


W ramach realizacji projektu : „Moja wieś dziś i jutro. Program edukacji poznawczej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Świdnica” odbyła się kolejna wycieczka uczniów naszego Gimnazjum. Dnia 28 października uczniowie klas 2B, 3A  i 3B pod okiem animatorów uczestniczyli w bardzo ciekawych i inspirujących pokazach naukowych w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Następnie udaliśmy się do Planetarium Wenus, aby w fascynującej scenerii obejrzeć film pt.: „Ziemia ,Księżyc i Słońce”.

Tydzień później w podobnej wycieczce uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie z klasy 1 i 2b.

 [zobacz więcej...]

7.11.2016  nauczyciele 
Wolontariat

                    Centrum Wolontariatu Młodzieżowego  Gminy Świdnica  oraz Szkolne Koło PCK pracują  od wielu lat przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II, prowadzą  działalność  na rzecz wolontariatu szkolnego, który jest szczególnie zasłużony w pracy dla lokalnej społeczności. Rozwijają wśród dzieci i młodzieży postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtują życzliwość  i bezinteresowność oraz zaangażowanie  na rzecz osób potrzebujących pomocy.

            Wypracowany  system włączania do realizacji zadań osób o dużych umiejętnościach i zapale do pracy, procentuje  zawsze nowymi inicjatywami . Wyróżnia go także wspieranie ciekawych pomysłów młodzieży szkolnej .

            Ogłoszenie roku szkolnego  2016/2017  ROKIEM   WOLONTARIATU jest dla naszego zespołu kolejnym krokiem do rozwijania  i kształtowania postaw  altruistycznych, a także dostarczania alternatywnych  propozycji spędzania wolnego czasu przez młodzież, poprzez promocję naszych działań, konkursy, akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń. Wiele czasu zajmą nam także akcje promujące zdrowy styl życia .

            W związku z podkreśleniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roli wolontariatu szkolnego, pragniemy wzorową pracą wpisać się w działania roku szkolnego 2016/2017.

 


3.11.2016 opiekunki Szkolnego Wolontariatu
Wojewódzki Konkurs Plastyczny

       WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PCK.

 

Wśród 571 prac nadesłanych do organizatora konkursu,  Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK i Lubuskiej Okręgowej Rady HDK PCK w Zielonej Górze, wyróżniono 59 prac plastycznych. Z naszej szkoły nagrodę otrzymała Kasia Okunowska z klasy IA, której gratulujemy pomysłu i wykonania pracy techniką grafiki komputerowej. Podziękowania dla Pani Renaty Uss-Wocial za przeprowadzenie etapu szkolnego konkursu i wyłonienie najlepszych prac.

 3.11.2016 M. Furmanek  Szkolny Wolontariat
Profilaktyka jest najważniejsza

       
19 października klasy I Gimnazjum spotkały się ze specjalistami z zakresu terapii uzależnień, Wiolettą i Jarosławem Stefanowicz z Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze. Tematem warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych były substancje psychoaktywne. Młodzież mogła dowiedzieć się jakie są właściwości uzależniające substancji psychoaktywnych, jaki jest mechanizm uzależnień oraz jak pomóc osobom uzależnionym.

 3.11.2016 Zespół do spraw profilaktyki i  promocji zdrowia
Wycieczka do Planetarium

       
Dnia 19.10.2016r. klasy 5a, 6a i 6b wzięły udział w wyjeździe do Centrum Przyrodniczego i Planetarium Keplera. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu Moja wieś dziś i jutro”. Program edukacji poznawczej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Świdnica. Uczniowie odbyli zajęcia edukacyjne w Centrum Przyrodniczym, obejrzeli wystawy, a następnie pojechali do planetarium na pokaz filmu pt. „Powrót na Księżyc”.
2.11.2016 A.Lisiecka
Dzwonnik z Notre Dame

       

W dniu 25 października uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli we wspaniałym przedstawieniu pt. „ Dzwonnik z Notre Dame”. Dzieci poznały postać Quasimodo“ pokrzywdzonego przez los  paryskiego dzwonnika o złotym sercu. Jego historia uświadomiła im, że prawdziwe piękno, dobroć oraz szlachetność mogą być ukryte pod maską szkarady. Barwne stroje, melodyjne piosenki oraz duża dawka humoru sprawiły, iż aktorzy zostali nagrodzeni przez widzów gromkimi brawami.2.11.2016 M.Fudali
Koło teatralne Frugo na Dzień Seniora

        

Dnia 23.10.2016 r. Szkolne koło teatralne „Frugo”  miało przyjemność uświetnić Dzień Seniora w Gminnym Ośrodku Kultury swoim „nowym” spektaklem pt.: „ Save the  world”.

            Występy uczniów na scenie doceniła wdzięczna widownia gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem.


2.11.2016 D.Warecka
Akcja sprzątania opuszczonych grobów

        Jak co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie, wolontariusze Szkolnego Koła PCK poświęcili swój wolny czas i włączyli się do akcji uporządkowania opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzu w Świdnicy.


27.10.2016 opiekun koła PCK - W.Tkaczyk
Sportowe wieści

„SPORT NIE JEST CELEM, ALE ŚRODKIEM POBUDZAJĄCYM LUDZI BY UJAWNIALI SWOJE NAJLEPSZE STRONY.”

JAN PAWEŁ II

 Podczas Dni Patrona Szkoły klasy IV-VI SP rozegrały Turniej w „Dwa ognie”. Po zaciętej sportowej rywalizacji puchar patrona szkoły zdobyła klasa VIb, drugie miejsce zajęła klasa Vb, a trzecie klasa IVb. Gratulujemy wszystkim klasom biorącym udział w turnieju.MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH BABIMOST 21.10.16 r.

Finał Wojewódzki zgromadził na starcie zawodników z wielu lubuskich szkół. Konkurencja była bardzo duża zwłaszcza, że wielu trenuje w klubach sportowych.

 Naszą szkołę w zawodach reprezentowali Dominik Możdżeń z kl. VIa SP, Szymon Kociański z klasy IB i Sebastian Michalczyk z klasy IIIA G, jako jedyni zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego zajmując wcześniej  VI  i IX  miejsce w Mistrzostwach Powiatu.

Pierwszy start w tak ważnej sportowej imprezie nie stremował Dominika, który walczył do końca w biegu na 1000m i ostatecznie zajął wysokie 29 miejsce wśród 104 uczestników biegu.

 Szymon ukończył bieg na 2000m na 51 miejscu a Sebastian na 70 na 112 startujące zawodników. Gratulujemy!

25.10.2016 M.Furmnek
Ankieta "Owoce w szkole"

Zwracamy się z serdeczną prośbą, o upowszechnienie wśród rodziców dzieci w wieku 0-12 lat i nauczycieli naszego zaproszenia do udziału w ankiecie oceny działań promujących program „Owoce i warzywa w szkole” zrealizowanych w roku szkolnym 2015/2016.

Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w rozpropagowaniu naszej prośby i zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do prowadzonego przez nas badania.

Ankieta jest dostępna po linkiem http://owocewszkole.org/ankieta/ i będzie aktywna
tylko do 28 .10.2016r.25.10.2016
Stop Dopalaczom

Dnia 17 października 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu przeprowadzonym w ramach akcji społecznej „Stop Dopalaczom", która została zorganizowana przez „Gazetę Lubuską”.

Całość akcji ma na celu uświadomienie młodym ludziom, jak poważne konsekwencje wiążą się z zażywaniem środków psychoaktywnych.  Pod koniec spotkania organizatorzy przekazali wszystkim uczniom komiks pod wymownym tytułem – „Mocarz”. Lektura tego wydawnictwa ma młodzieży w obrazowy sposób uzmysłowić skutki korzystania z substancji toksycznych, jakimi są dopalacze. Kolejny etap akcji to zajęcia profilaktyczne z terapeutami.

18.10.2016 Aneta Bukowiecka
Obchody Dnia Patrona

Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia”   św. Jan Paweł II

Dnia 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona pod hasłem „Jan Paweł II- bądźcie świadkami miłosierdzia”. Jednym z głównych wymiarów pontyfikatu św. Jana Pawła II było ukazywanie zarówno Kościołowi jak i  światu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie. Papież zachęca nas, abyśmy w swoim postępowaniu, byli podobni do Boga. Okazywanie miłości nie może być tylko słowem, ale zachowaniem i postawą w życiu codziennym. Praktycznym wyrazem realizacji hasła Roku Miłosierdzia są nieco zapomniane dziś uczynki miłosierdzia.

Uroczysty dzień rozpoczęliśmy od Mszy św. z udziałem pocztu sztandarowego. Po powrocie do szkoły nauczyciele i wychowawcy zaangażowali się w pracę ze swoimi uczniami. Klasy  IV-VI i  uczniowie GIMNAZJUM tworzyli plakaty z uczynkami miłosierdzia co do duszy i co do ciała.

Głównym punktem tego dnia był Szkolny Turniej Papieski. Pytania w tym roku szkolnym dotyczyły ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002r., która poświęcona była miłosierdziu Bożemu. Uczniowie odpowiadali na takie pytania jak: „ Co to była? tzw. dobranocka”,  musieli ułożyć cytat, znać cele i hasło pielgrzymki oraz wiedzieć, kogo Ojciec Święty beatyfikował w Krakowie. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: ks. Robert Tomalka i p. Danuta Warecka.

Wyniki były następujące:

W SP:

I miejsce – kl. 6a, II miejsce - kl. 4a, III miejsce – kl. 6b

W GIM:

I miejsce – kl. IA, II miejsce – kl. IIA, III miejsce – kl. IIB

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

18.10.2016 M.Mordel, W.Tkaczyk, ksiądz R.Tomalka
Moja wieś dziś i jutro

„Moja wieś dziś i jutro”. Program edukacji poznawczej dla dzieci
i młodzieży z terenu gminy Świdnica

 

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy zostali zaproszeni do udziału  w projekcie Moja wieś dziś i jutro. Program edukacji poznawczej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Świdnica, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Słonem.

Projekt realizowany jest na podstawie programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach priorytetu: Aktywne społeczeństwo, kierunek działania: Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych, wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej i stopnia zrozumienia idei zrównoważonego rozwoju poprzez udział uczniów w zorganizowanych zajęciach edukacyjnych, wycieczkach tematycznych i eventach adresowanych dla społeczności lokalnej.

W ramach działań nasi uczniowie  będą brać udział:

·         w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nauki Keplera, w skład którego wchodzą Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus;

·         w wycieczkach tematycznych do instytucji kultury i dziedzictwa narodowego (muzeum, skansen, teatr, kino, filharmonia)  znajdujących się w Zielonej Górze lub na terenie gminy Świdnica;

·         w spotkaniach z lokalną społecznością, podczas których uczniowie – mieszkańcy poszczególnych wsi będą przekazywać swoim rodzicom, sąsiadom  zdobytą w ramach projektu wiedzę.

 18.10.2016 Liliana Reimann - dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy
Wyprawka dla Żaka

W dniach 27-28 września Szkolny Wolontariat przeprowadził na terenie szkoły akcję zbiórki pieniężnej. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci, którymi opiekuje się PCK w ramach programu Godne Dzieciństwo.

Godne Dzieciństwo, to ogólnopolski program, którego celem jest zapewnienie kompleksowej opieki  dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. W ramach programu dofinansowujemy dzieciom obiady w szkołach, kolonie, przygotowujemy wyprawki szkolne oraz paczki świąteczne.

 

  

 17.10.2016 M.Furmanek
MISTRZOSTWA POWIATU W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

MISTRZOSTWA POWIATU W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH – CZERWIEŃSK 11.10.16r.

  21-osobowa reprezentacja naszej szkoły startowała we wterek 11 października
w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Deszczowa, zimna aura nie przeszkodziła stanąć na starcie wielu młodym zawodnikom ze szkół
z powiatu. Nam udało się wywalczyć 3 punktowe miejsca do zawodów wojewódzkich, które niedługo odbędą się w Babimoście.
Najlepsi to: Dominik Możdżeń, Sebastian Michalczyk
i Szymon Kociański. Najlepsza z dziewcząt Amelia Gruczman zajęła 14 miejsce i była tuż od kwalifikacji do finału wojewódzkiego.

 

  

 17.10.2016 M.Furmanek
Samorządowy Lider Edukacji

12 października br. dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy Liliana Reimann oraz pan Jerzy Piotrowski – długoletni były dyrektor placówki odebrali w imieniu Wójta Gminy Świdnica Adama Jaskulskiego certyfikat  Samorządowy Lider Edukacji, przyznany naszemu samorządowi już po raz piąty.
Komisja dokonująca oceny pracy świdnickiej JST w dziedzinie rozwoju edukacji wyróżniła Gminę Świdnica za to, że:

 • w sposób szczególny dba o rozwój szkolnictwa na swoim terenie
 • uznaje, że rozwój szkolnictwa, edukacji i nauki to świadectwo nowoczesności i wysokich ambicji jednostki samorządu terytorialnego i przekonanie to stara się wcielać w życie;
 •  wyróżnia się pod względem inwestycji w oświatę i jej infrastrukturę;
 • w sposób szczególny wspiera rozwój kultury lokalnej, a w szczególności wspiera twórczość kulturalną dzieci i młodzieży;
 • jest organem prowadzącym dla szkół i placówek oświatowych o szczególnych, znaczących osiągnięciach dydaktycznych, organizatorskich, kulturalnych i sportowych;
 • jest organem prowadzącym dla szkół i placówek oświatowych realizujących oryginalne i  interesujące programy kształcenia;
 • wspiera innowacje edukacyjne;
 • realizuje samodzielnie lub we współpracy z partnerami społecznymi ciekawe projekty edukacyjne, naukowe lub kulturalne adresowane do młodzieży, studentów, nauczycieli;
 • posiada szczególne osiągnięcia w zakresie wspierania rozwoju naukowego, sportowego i kulturalnego młodzieży;
 • propaguje „dobre praktyki” w dziedzinie nauki, edukacji, zarządzania oświatą i kultury.

Gmina Świdnica uplasowała  się wśród wyróżnionych dużych miast, powiatów i gmin (Katowice, Gdańsk, Lublin, Poznań, Swarzędz, Konin itd.) bardzo wysoko, bo oprócz wspomnianego certyfikatu otrzymała specjalne wyróżnienie Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji 
i Szkolnictwa Wyższego przyznane jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały największy progres w dziedzinie rozwoju edukacji od poprzedniego postępowania certyfikacyjnego.
Dziękując za wsparcie oraz miłą i owocną  współpracę, życzymy Panu Wójtowi wielu takich nagród oraz zadowolenia i satysfakcji z pracy zawodowej.

 16.10.2016 Liliana Reimann - dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
Dzień Nauczyciela w obiektywie aparatu

Dnia 14.10.2016r obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie brali udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanym przez uczniów naszej szkoły.
Dzień ten w naszej szkole upłynął po hasłem SAVOIR VIVRE. Uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach związanych z zasadami dobrego wychowania.
Klasy gimnazjalne prezentowały nakrycia stołu zgodnie z zasadami savoir vivre, natomiast klasy 4 – 6 Szkoły Podstawowej przygotowywały scenki dotyczące zachowania w wybranych miejscach takich jak np. kino, autobus, szkoła, idp. Ponadto wszystkie klasy otrzymały zestaw pytań dotyczących zasad savoir vivre w życiu codziennym i musiały przygotować odpowiedzi na te pytania.
Zdecydowanym zwycięzcą Gimnazjum została klasa II B, która pokazała przepięknie nakryty stół oraz bezbłędnie dopowiadała na pytania z zakresu savoir vivre, drugie miejsce zajęła klasa IB.
W Szkole Podstawowej I miejsce zajęły klasy 4a i 6a, natomiast II miejsce klasa 5b.

 Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

 16.10.2016 zdjęcia M.Strzelczyk
Edukacja statystyczna

Dnia 7 października br. pracownicy Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych, w ramach działań edukacyjnych, przeprowadzili zajęcia z uczniami III klas gimnazjalnych. Celem spotkania była  popularyzacja upowszechnianie wiedzy o statystyce oraz praktyczne zastosowanie statystyki (matematyki) w życiu . jęcia były podzielone na dwie części.  W pierwszej części zatytułowanej "Zasoby informacyjne statystyki publicznej" było przedstawienie zagadnień związanych z pracą w resorcie statystyki publicznej, w tym z prowadzeniem badań statystycznych oraz udostępnianiem i wykorzystaniem wyników badań. W drugiej części zajęć , która przyjęła formę warsztatów, młodzież zapoznała się z zawartością i funkcjonalnościami Banku Danych Lokalnych, poprzez wykonanie zadań obliczeniowych z wyciagnięciem wniosków.


 11.10.2016 K.Olichwer
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 01.10.2016r. odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zaangażowali się tworząc patrole, które sumiennie w każdej klasie 3 - 6 Szkoły Podstawowej i I - III Gimnazjum sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. W ten sposób w każdej klasie wyłoniliśmy Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Na korytarzu przygotowane było stoisko, przy którym można było rozwiązywać zadania oparte na znajomości tabliczki mnożenia. Zainteresowanie uczniów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Natomiast 28.09.2016r. uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w I etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów - w którym mogą uzyskać uprawnienia finalisty oraz laureata.

 
11.10.2016 nauczyciele matematyki
Informacje Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 22.09.2016r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Prawo do głosowania mieli wszyscy uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum.

Przewodniczącymi Samorządu Uczniowskiego w demokratycznych wyborach zostali Jan Marczak – uczeń klasy III A Gimnazjum oraz Antoni Marczak – uczeń klasy 6b Szkoły Podstawowej. Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego to: Wiktoria Zawada z klasy III B oraz Grzegorz Kremens z klasy 6a.

Wybory Mistera

Dnia 30.09.2016 roku każdy chłopak czuje się zauważony. Chcąc dodatkowo uczcić ten dzień w naszej szkole, dziewczęta z klasy IIIB gimnazjum przeprowadziły konkurs na MISTERA SZKOŁY. Wszystkie uczennice chętnie głosowały. Misterem Szkoły Podstawowej został Gustaw Feliński, a Misterem Gimnazjum został Patryk Burman. Gratulujemy chłopcom wyjątkowego "prezentu" w tym dniu.

Na zdjęciu poza zwycięzcami są zdobywcy II i III miejsca: Szymon Kościański, Jarosław Smoliński i Krystian Specht z Gimnazjum oraz Krzysztof Podlipski ze Szkoły Podstawowej.

 11.10.2016 Opiekunowie Samorządu
Zostań wolontariuszem

 6.10.2016 Opiekunowie Szkolnego Wolontariatul
Kolejny sezon spotkań z cyklu „Z fizyka łatwiej zrozumieć świat” ruszył

 6.10.2016 K.Olichwer
Pola Nadziei

Niech Pola Nadziei

zakwitną w Twoim ogrodzie.

  

     

Drodzy rodzice i uczniowie po raz kolejny prosimy o wsparcie

kampanii społeczno – edukacyjnej pn.: „Pola nadziei 2016”.

 Pola nadziei to ogólnopolska akcja, której celem jest przybliżenie idei ruchu hospicyjnego, a przede wszystkim uwrażliwienie dzieci, młodzieży i osób dorosłych na potrzeby człowieka cierpiącego, oczekującego pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Nasza szkoła włącza się do kwesty po raz trzeci.

Akcja polega na kupieniu i wspólnym posadzeniu cebulek żonkili, tak by utworzyć Pola Nadziei jako wyraz troski i chęci pomocy osobom chorym na nowotwory. Dlaczego żonkil? Ponieważ jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

Koszt 1 sztuki cebulki wynosi 1 zł.

Zakupioną cebulkę możesz zabrać do domu lub wziąć udział w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili na terenie naszej szkoły.

   

 4.10.2016 Opiekunowie SU oraz świetlicy szkolnej
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

PLAN DZIAŁAŃ ZESPOŁU SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

W ŚWIDNICY W RAMACH REALIZACJI

NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

 


     

 [zobacz plan]

Wrzesień z Henrykiem Sienkiewiczem

We wrześniu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Narodowe czytanie”. W roku Henryka Sienkiewicza to właśnie jego dzieła mogliśmy posłuchać  w Zespole Szkół w Świdnicy. Uczniowie klas III SP czytali dla koleżanek i kolegów nowelę pt.  „Janko Muzykant”. Dla Doriana Gila, Marceliny Partyki, Dominika Wysockiego i Oliwii Rożniatowskiej było to ogromne przeżycie. Na zakończenie Marta Białek z kl. III a zagrała na skrzypcach znaną melodię.

 [zobacz więcej]

    

 30.09.2016 Zespół Humanistycznyl
Zapraszamy na gry planszowe

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników gier planszowych. W tym roku szkolnym można zagrać w swoją ulubioną planszówkę.

Wystarczy znaleźć trochę wolnego czasu w poniedziałek w godz.14.30 - 16.00
oraz w środę w godz. 14.30 - 15.30 i przyjść do gabinetu 45.

Mile widziani są zarówno starsi uczniowie (gimnazjaliści), jak i najmłodsze dzieci, dla których znajdą się równie ciekawe gry. Poza nowymi grami, mamy gry które wciąż cieszą się sporą popularnością: bierki, chińczyk lub warcaby.
Każdy może też przynieść swoją ulubioną grę i w nią grać na zajęciach.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę pograć.


     

     

 30.09.2016 K.Olichwer, A. Lisiecka
Honorowy Obywatel Gminy Świdnica

Pan Jerzy Piotrowski dziesiątym Honorowym Obywatelem Gminy Świdnica.

19 września br., na XXIX sesji Rady Gminy Świdnica jednogłośnie została przyjęta uchwała w sprawie nadania tytułu "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica" Panu Jerzemu Piotrowskiemu. Pan Jerzy Piotrowski, były dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Świdnicy, ze wzruszeniem przyjął gratulacje od władz i pracowników naszej Gminy, nauczycieli oraz uczniów. Pan Jerzy jest jubileuszowym, dziesiątym Honorowym Obywatelem Gminy Świdnica. Tytuł ten po raz pierwszy został nadany w grudniu 2000r.


     

     

 26.09.2016 swidnica.zgora.pl
Europejski Dzień Języków Obcych

Czy wraz z postępem technologicznym rozwijamy nasze zainteresowania językami obcymi? Na to pytanie odpowiadamy TAK. Z okazji Europejskiego Dnia Języków uczniowie klasy IIa gimnazjum wraz z nauczycielkami języków obcych postanowili nauczyć się języka hiszpańskiego. [film 1]

Było to możliwe dzięki lekcji pokazowej języka obcego, która odbyła się online za pośrednictwem komunikatora Skype, Youtube oraz tablicy wirtualnej iDROO. Lekcję przeprowadziła Pani Eva Gonzales z Instituto Cervantes Cracovia.  [film 2]Podczas lekcji uczniowie nauczyli się pierwszych słów i zwrotów w języku hiszpańskim, jak i poznali kulturę, obyczaje oraz tradycje tak egzotycznego kraju jakim jest Hiszpania. [film 3]

Lekcje pokazowe języków mniej popularnych w Polsce są propagowane przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie, Stowarzyszenie Europejskich Instytutów Kultury wraz wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. [film 4]

W przygotowaniu jest także lekcja online, tym razem język rumuńki -  „język Drakuli”.


     

      [zobacz zdjęcia]


 23.09.2016 nauczyciele języków obcych
„RAZ, DWA, TRZY. KULTURA I TY!”

23.09.2016 uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy zostali zaproszeni do udziału w projekcie pod tytułem „ Raz, dwa, trzy. Kultura i Ty!”.

            Tytułowe wyliczenie to nic innego jak współpraca z trzema instytucjami kultury: Lubuskim Teatrem, Galerią BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Uczniowie pojadą i  spotkają się z kulturą, doświadczą jej, zamienią na refleksję.  Nasze dzieci w ramach projektu obejrzą spektakl w Lubuskim Teatrze pt.” Kopciuszek”, a współpracujący z sobą edukatorzy z trzech instytucji zaproszą nas na spotkania warsztatowe, które przybliżą specyfikę każdego z trzech miejsc i prezentowanej przez nie sztuki.

W odpowiedzi przygotujemy przewodniki ukazujące obrazy sąsiadujących ze sobą na mapie Zielonej Góry instytucji. Trzy instytucje kultury: Lubuski Teatr, Galerię BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej, które zaprosiły do siebie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy oraz uczniów Filii w Koźli.

 

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

        

       22.09.2016 Danuta Warecka
Tornister na wagę zdrowia

TORNISTER NA WAGĘ ZDROWIA

Nieprawidłowy dobór szkolnego tornistra

może spowodować u dzieci trwałe  wady postawy.

Najczęściej spotykaną wadą postawy jest boczne skrzywienie kręgosłupa(skolioza),które z biegiem czasu może przybrać charakter trwały, możliwy do wyleczenia jedynie drogą operacyjną. W niektórych przypadkach może również dojść do zaburzeń wzrostu kości. Aby do tego nie dopuścić zwracajmy baczną uwagę na to, co nasze dzieci noszą w swoich tornistrach i jak je noszą.

Prawidłowo noszony tornister to tornister na obu ramionach i na jednakowej wysokości. Niedbale zarzucenie plecaka na jedno ramię to jedna z najczęstszych przyczyn skolioz. Pamiętajmy również o odpowiednim wyregulowaniu szelek tornistra tak, by przylegał on ściśle do pleców.

Przeciążony plecak to druga, również istotna przyczyna powstawania wad postawy. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia dziecko nie powinno nosić ciężaru, który przekracza 10% wagi jego ciała – sprawdza się to jednak tylko w przypadku dzieci z prawidłową wagą. Ogólnie przyjmuje się, że dzieci poniżej szesnastego roku życia nie powinny nosić więcej niż 3 kg(dziewczynki) lub 5 kg (chłopcy), a w przypadku najmłodszych klas podstawowych (I-III) dopuszczalne maksimum to 3 kg.

Tymczasem okazuje się, że to właśnie maluchy noszą ze sobą najwięcej, przez co ich tornistry ważą nawet dwukrotnie więcej!!! Kontrolujmy, zatem zawartość plecaków dzieci i pilnujmy, by nie zabierały one do szkoły zbędnych rzeczy;

SZKOLNE PRZYBORY WYSTARCZĄ W ZUPEŁNOŚCI!!!

        

       22.09.2016 Laura Kostrzewa
Zebranie z rodzicami

Najbliższe zebranie z rodzicami
odbędzie się dnia 22 września (czwartek) 2016r.
o godzinie 17:00

        

       

 19.09.2016
Podziękowania dla Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy
Pana Jerzego Piotrowskiego.

Podziękowania dla Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy

Pana Jerzego Piotrowskiego.

2 września w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy uroczyście pożegnaliśmy Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy Pana Jerzego Piotrowskiego. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili honorowi goście: Wójt Gminy Świdnica Pan Adam Jaskulski oraz Lubuski Wicekurator Oświaty Pani Katarzyna Pernal –Wyderkiewicz. Wieloletni dyrektor naszej placówki oświatowej postanowił odejść na zasłużoną emeryturę. Nie zabrakło łez, uśmiechu i wspomnień z ponad 40-letniego stażu pracy Pana Dyrektora na rzecz nauki, sportu oraz pięknej i wspaniałej szkoły, którą prowadził.

Przez wiele lat pokazywał nam, z jaką odpowiedzialnością należy kierować placówką, zawsze mając na uwadze dobro przede wszystkim uczniów, rodziców  i nas, swoich pracowników. Starał się jak najlepiej, najrzetelniej przekazać nam wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań spoczywających na szkole.

Dziś wszystkim wiadomo, że praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Niezmiernie ważne jest w niej nawiązanie dobrego kontaktu z uczniami i ich rodzicami. My, nauczyciele, w każdej sytuacji mogliśmy liczyć na Jego pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów. Wszyscy pracownicy szkoły wyrażają ogromną wdzięczność, bo zawsze, nawet w trudnych chwilach, pomagał nam i dzielił się z nami własnym doświadczeniem. Mimo wielu własnych zajęć i trosk miał czas dla nas, dodając nam otuchy i pomagając znaleźć optymalne rozwiązania.

Praca przy boku Pana Dyrektora była zaszczytem i wyróżnieniem, gdyż wiedzieliśmy,
że w każdej chwili możemy liczyć na mądrą, wyważoną radę, wsparcie i pomoc.

Dziękujemy za każde słowo, życiową mądrość i otwarte serce. Życzymy radosnej emerytury.

      

       


[zobacz zdjęcia]


 16.09.2016
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

[zobacz zdjęcia]     

       

[zobacz zdjęcia]

 1.09.2016  M. Strzelczyk
Plan lekcji ważny od 19 września 2016r.

Aktualizacja planu lekcji od 19 września 2016r.

[zobacz plan]
        

       [zobacz plan]

 16.09.2016  M. Strzelczyk
Rozkład jazdy autobusów szkolnych od 1 września 2016r.

Rozkład jazdy autobusów szkolnych w roku szkolnym 2016/2017

dla uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy  

        

       [rozkład jazdy autobusów]

 29.08.2016  M. Strzelczyk
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Dnia 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016

[zobacz zdjęcia z 24 czerwca]


Dnia 23 czerwca pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum

[zobacz zdjęcia z 23 czerwca]

 
 26.06.2016
Sportowe wieści

Sportowa Liga Szkolna

to nie tylko rywalizacja sportowa,
to także wspaniała zabawa i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży.

Głównymi celami Sportowej Ligi Szkolnej są:

Zdrowa rywalizacja sportowa w duchu fair play.

Promocja zdrowego stylu życia.

Integracja zespołów klasowych.

Zachęcanie do czynnego uczestnictwa w rekreacji ruchowej i sportowej.

Systematyczne podnoszenie sprawności fizycznej i umiejętności uczniów.

Na wynik końcowy uczestnictwa klas w lidze składają się punkty osiągnięte w 7 konkurencjach w Gimnazjum: sztafetowe biegi przełajowe, unihokej, p. siatkowa, koszykowa, p. ręczna i nożna oraz gra rekreacyjna „Palant”. W 8 konkurencjach w Szkole Podstawowej: sztafetowe biegi przełajowe, unihokej, przeciąganie liny, dwa ognie, rzuty do kosza na czas, rzut piłeczką palantową, p. nożna i „Palant.

 W gimnazjum zwyciężyły w rywalizacji sportowej klasy: IA i IIA

W szkole podstawowej zwyciężyły klasy: IVa, Vb i VIb

Turniej Malych Mistrzów

Mali Mistrzowie z klas: 1a i 1b rozegrali mecz piłki nożnej „Euro 2016” w ramach propagowania aktywności fizycznej, zachęcania do rekreacji ruchowej i poprawy sprawności fizycznej jako idei Programu „Mały Mistrz” realizowanego w roku szkolnym 2015/2016.

Głośny doping kolegów z klas wspomagał grę małych sportowców, jednak wynik meczu był  korzystniejszy dla  klasy 1a, która zwyciężyła 3:2.


  23.06.2016 M.Furmanek, T.Cygański

Uczniowie Zespołu Szkół z najwyższą średnią ocen

Uczniowie z najwyższą średnią ocen w szkole podstawowej

[zobacz listę]

Uczniowie z najwyższą średnią ocen w gimnazjum

[zobacz listę]


  22.06.2016

Wyniki konkursu poetyciego "Dobra Ocena"

Konkurs poetycki

pod hasłem

"DOBRA OCENA"

rozstrzygnięty!!!
 

Pod koniec roku szkolnego uczniowie kl. IV-VI uczestniczyli w konkursie poetyckim młodych poetów. Ich zadaniem było napisanie wiersza pod hasłem Dzień dobrej oceny. Okazuje się, że klasa 6a nie ma sobie równych w tworzeniu wierszy. Cieszymy się również z pierwszych poetyckich prób najmłodszych uczestników z klas czwartych.  J Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach poetyckich.

 Laureaci

I miejsce – Eryk Barański (kl. VIa)

II miejsce – Jessika Węclewicz (kl. VIa)

III miejsce – Zuzanna Nerkowska (kl. VIa)

Wyróżnienie – Julia Markiewicz (kl. IVa


[zobacz wiersze]

  22.06.2016  M. Węgłowska, M.Karpińska-Lizurek

Euro 2016 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II

Euro 2016 w Zespole Szkół im Jana Pawła II

 W miniony poniedziałek uczniowie klas 4-6 SP brali udział w turnieju piłkarskim Euro 2016. W rywalizacji sześciu zespołów zwyciężyła klasa 6b wcielając się w reprezentację Portugalii. Miejsce drugie wywalczyła klasa 5a reprezentując Niemcy, a na trzecim uplasowała się 4a w barwach narodowych Włoch.

Gratulujemy    

       

 22.06.2016  T.Cygański, M.Furmanek
Zabytki sakralne Gminy Świdnica

W tym roku majowe słońce sprzyjało spacerom i wędrówkom, także z aparatem fotograficznym. Zespół humanistyczny nauczycieli naszej placówki ogłosił konkurs pod hasłem

                                   „ ZABYTKI  SAKRALNE  GMINY  ŚWIDNICA”

            Do udziału w nim zaproszono wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Świdnicy. Zmagania młodych artystów zajmujących się fotografią, zostały podsumowane komisyjnie na początku czerwca. Dokonano oceny prac z uwagi na  prezentację fotograficzną i opis przedstawianego obiektu sakralnego. Najciekawsze materiały ujęto w projektach dotyczących  zabytkowego kościoła w Koźli. Autorzy  tych prac  zdobyli  I i II  miejsce. Do grona laureatów dołączyli uczniowie, którzy w sposób interesujący spojrzeli na zabytki  Świdnicy i Buchałowa. Za wyróżnione prace  otrzymają dyplomy i nagrody.

 •  I miejsce    - Kacper  Równicki
 • II miejsce    - Miłosz Januszewski
 • III miejsce   - Jan  Marczak, Antoni Marczak

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu jeszcze sukcesów w kolejnych konkursach. Ich prace oglądać możemy do końca roku szkolnego w holu Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy.

            Prezentacji  o zabytkach sakralnych naszej gminy towarzyszą, fantastycznie wykonane różnymi technikami, makiety kościołów tych znanych z naszych miejscowości  i innych, związanych z            uroczystościami  chrztu autorów prac, którzy  chcieli podkreślić istotę tego sakramentu. Wystawę przygotowano również dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski.

             Młodzi artyści  zapraszają do zwiedzania wystawy.

         
 18.06.2016  T. Przykuta, M.Mordel, W.Tkaczyk
Wieści z biblioteki szkolnej

Międzyklasowy turniej literacki klas piątych

,,Czytam lektury, bo lubię"

 

13.06.2016 r. po pięciu uczniów z klasy V a i V b wzięło udział w dwuetapowym konkursie ,,Czytam lektury, bo lubię". Test zawierał po dwa pytania z treści każdej lektury omawianej w klasie IV i V. Indywidualnie w konkursie najwięcej punktów zdobyła uczennica klasy V a - Maria Kostrzewa. Punkty reprezentantów każdej w klas po zsumowaniu pokazały, że klas V a ma nieco większą wiedzę nt. treści lektur, niż ich przeciwnicy z V b.

 

Uczniowie zapytani o to, dlaczego ważne jest czytanie, odpowiedzieli niczym bohaterka jednej z książek, choć nie z lektury:

 

,,Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność, upiory i tym podobne gówna. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czy..."

 

,,Królowa Południa" Arturo Perez-Reverte

,,Wakacje moich marzeń"

 

10.06.2016 r. odbył się konkurs plastyczny nt. ,,Wakacje moich marzeń", w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Prace należało wykonać w technice kolażu. Uczniowie wykorzystali w swych kompozycjach rożnego rodzaju materiały i tworzywa, które przyklejali do papieru łącząc je z różnymi technikami plastycznymi.

Warto przypomnieć, że słowo "kolaż" pochodzi od francuskiego czasownika coller (sklejać).

 

Laureaci:

I miejsce - Amaelia Gruczman, kl. IV a

II miejsce -Maja Hawrylczak, kl. Va

III miejsce -Ignacy Czajor, kl. VI b

wyróżnienie Sayffiyya Shahabi, kl. Va

1050 rocznica Chrztu Polski (14.04.966 -€“ 14.04.2016)

Konkurs plastyczny ,,Chrzest Polski w wyobrażeniach dzieci”

 

28.04.2016 r. na lekcjach plastyki uczniowie klas IV- VI wykonali prace, które miały przedstawiać ich wyobrażenia dotyczące przebiegu Chrztu Polski. Najpiękniejsze prace zostały wytypowane na konkurs plastyczny. Niemały wpływ na ich wykonanie miał obraz Jana Matejki z roku 1889 pt. ,,Zaprowadzenie chrześcijaństwa". Uczniowie zasugerowani wizją malarza i współczesnym freskiem znajdującym się w Gnieźnie, a zamieszczonym na stronie Wikipedii, przedstawili Mieszka I wraz ze zgromadzonym dworem bądź na zamku, bądź w pobliżu rzeki. Najpiękniejsza praca została wykonana w technice akwarelowej.

Laureaci:

I miejsce -   Nikola Gałat, kl. VI b

II miejsce -  Klaudia Żarów, kl. V b

                    Maja Hawrylczak, kl. V a

III miejsce - Jakub Cichewicz, kl. V b

                     Kinga Klocek, kl. V a

 

Warto wiedzieć, że Chrzest Polski uważa się za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i Kościoła katolickiego Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła historyczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia. Mieszko I przyjmując chrzest wzmocnił autorytet władzy, uniknął podporządkowania się dominującemu wówczas w Europie Państwu Cesarskiemu zawierając najpierw sojusz z Czechami i żeniąc się z księżniczką Dobrawą.

Pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej

 

22.04.2016 r. najmłodsi uczniowie szkoły, z klas I a i I b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania byli uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka czytelniczo-medialnego ze starszych klas, którzy w swoich wystąpieniach zachęcali uczniów klas pierwszych do czytania.

Podczas pierwszej części uroczystości dzieci musiały udowodnić, że mają już wystarczającą wiedzę, alby być pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki. Pięknie powiedziały cały alfabet i poprawnie odpowiedziały na pytania dotyczące wartości czytania. Następnieobejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy II b pod czujnym okiem pani Marii Wimońć. Były to scenki do trzech książek omawianych na zajęciach w klasie drugiej. Dzieci same opracowały dialogi do baśni ,,Królowa Śniegu" oraz do książek pt. ,,Kubuś Puchatek" i ,,Pięciopsiaczki". Na twarzach uczniów klas pierwszych widać było zachwyt i zainteresowanie.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Potem starsze koleżanki z klasy III a odczytały uczniom regulamin biblioteki i czytelni, aby dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Był to prezent od uczniów klas drugich.

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

      

XII edycja Biliotecznego Konkursu Ortograficznego

  

3 marca odbył się konkurs o tytuł ,,Mistrza ortografii gimnazjum. Wzięło w nim udział 10 uczniów, którzy zmierzyli się z pułapkami ortograficznymi w tekście pt. ,,Z ortografią za pan brat. Mistrzem ortografii gimnazjum została uczennica klasy III B Karolina Bartosik. Drugie miejsce zdobyła Wiktoria Pańtak z I A, a trzecie Agata Gargulińska z klasy III B. 

 18.06.2016  R. Szymula
Mamy medal

            FINAŁ WOJEWÓDZKI LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W LEKKIEJ ATLETYCE MLODZIKÓW -  14.06.16 SŁUBICE

 PO CICHU LICZYŁYŚMY NA MEDAL…………….I JEST!!!!

Kuba Mott, Weronika Żukowska, Mateusz Flejszer, Jarek Smoliński i Oliwier Wypych startowali po raz pierwszy w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodzieży w lekkiej atletyce w kategorii młodzik. I pokazali się z bardzo dobrej strony, walcząc bez kompleksów z zawodnikami klubów sportowych. Spektakularny sukces odniósł Kuba Mott zdobywając brązowy medal i poprawiając znacznie rekord życiowy w skoku w dal wynikiem

        
       


 15.06.2016  M. Furmanek
Olimpus - Olimpiada o Janie Pawle II

           Dnia 4.04.2016r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy o Janie Pawle II -Olimpus. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II wśród młodzieży szkolnej. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 31 uczniów klas IV-VI i gimnazjum I-III -21 uczniów. W całej Polsce do konkursu przystąpiło ze szkół podstawowych 4401 uczniów a z gimnazjum 3049 uczniów. Z województwa lubuskiego przystąpiło do konkursu tylko 143 uczniów.

        [zobacz wyniki...]


 15.06.2016 W. Tkaczyk,M.Mordel
Wymiana szkolna Świdnica-Drohobycz

            W dniach 29.05 – 05.06.2016r. nasza szkoła miała okazję gościć uczniów szkoły z Drohobycza, a my mieliśmy przyjemność pokazać im, jak mieszkamy oraz jak żyjemy. To były piękne i niezapomniane chwile.

            W niedzielę, w godzinach wieczornych, wszyscy zebraliśmy się pod Urzędem Gminy i z niecierpliwością, ekscytacją, a także z obawami, oczekiwaliśmy na autokar z uczniami z Drohobycza. Każdy zastanawiał się, jacy oni będą. Mili, uprzejmi? A może niegrzeczni? Jak wyglądają? Czym się interesują? Czy im się tu spodoba? Czy dobrze mówią po polsku? Dziesiątki, setki, a może nawet tysiące pytań chodziło nam wtedy po głowach. Kiedy wysiedli z autokaru, wręczyli nam upominki, zabrali swoje bagaże, a następnie udali się z nami do domów. Byli bardzo głodni i zmęczeni, dlatego po zjedzeniu kolacji od razu poszli spać.

        Następnego dnia zasypaliśmy ich pytaniami. Szybko okazało się, że nie było się czego obawiać. To byli spokojni, ułożeni oraz uprzejmi uczniowie. Mówili nieźle po polsku. Każdy  z nich miał jakieś zainteresowania. Okazali się bardzo dobrymi przyjaciółmi. Tydzień, który spędziliśmy z grupą ukraińską z Drohobycza, szybko minął. Zajęcia zorganizowane przez szkołę i Gminę Świdnica wypełniały nam cały dzień. Wszyscy się świetnie bawili i miło spędzali czas. Genialnym, godnym pochwały, pomysłem było zwiedzanie afrykarium we Wrocławiu. Wszyscy przywieźliśmy stamtąd cudowne wspomnienia. Każdy z ciekawością i z zainteresowaniem przemierzał „świat dzikiej Afryki” oraz oglądał przepiękne zwierzęta, których nie da się zapomnieć. Podczas całego tygodnia  było naprawdę dużo atrakcji, wśród nich między innymi: wyjście na basen, do kina, do planetarium, do palmiarni, na spacer po Starym Rynku, do muzeum i do wielu innych ciekawych miejsc. Trzy razy odbyło się ognisko, na którym wszyscy się najedli do syta, a przy okazji porozmawiali i spędzili miło czas na zabawach i grach zespołowych. W sobotę ugościli nas mieszkańcy Grabowca. Zorganizowali zawody wędkarskie, rozpalili ognisko oraz przygotowali pyszne jedzenie. Na początku rozdali wszystkim dzieciom lizaki. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda. Świeciło słońce i było gorąco.

            Ostatniego dnia ciężko było się pożegnać z naszymi nowymi przyjaciółmi. Wiele osób nie mogło opanować łez. Zostały zawarte nowe przyjaźnie. Ta wizyta na pewno pomogła naszym gościom lepiej opanować język polski. To były niezapomniane chwile, które warto powtórzyć.

[zobacz zdjęcia...]
 14.06.2016 tekst Zosia Polewka klasa Ia
Z fizyką łatwiej zrozumieć świat

W miniony poniedziałek 06.06.2016 roku odbyły się ostanie już w tym roku szkolnym warsztaty z serii "Z fizyką łatwiej zrozumieć świat."

W auli Instytutu Fizyki gościli uczniowie z naszej szkoły. Pracownicy instytutu przeprowadzili serię niezwykle ciekawych doświadczeń, dzięki którym uczniowie poznali czym jest ciekły azot oraz jakie są jego właściwości fizyczne oraz chemiczne.

Ponadto uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w wykładzie wygłoszonym przez Dr hab. Dorotę Gondek - Rosińską, która jest członkiem projektów Virgo i Ligo, które potwierdziły istnienie fal grawitacyjnych! Po wykładzie zaciekawieni uczniowie zadawali bardzo ciekawe pytania.

[zobacz film...] [zobacz film...] 

[zobacz zdjęcia...]
 13.06.2016 K.Olichwer
FOTORELACJA DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
 11.06.2016
Czytam lektury, bo lubię

W maju uczniowie klasy 4b wzięli udział w dwuetapowym konkursie pod hasłem „Czytam lektury, bo lubię”. Wykazali się bardzo dobrą znajomością treści  książki Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”.

Wśród najlepszych znaleźli się:

Anita Anuszewska – I miejsce

Julia Czompa – II miejsce

Milan Karbowiak – III miejsce


8.06.2016 M.Karpińska-Lizurekl
Szkoła w obiektywie uczniów

Film zmontowany w ramach konkursu ogłoszonego przez nauczycieli informatyki.

Autorkami są uczennice klasy IIa gimnazjum

Joanna Białek, Weronika Młoduchowska, Kamila Rewiako, Marta Woźniak


2.06.2016l
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II w Sulechowie

„Jakie było hasło przewodnie pierwszej i ostatniej pielgrzymki do Polski?”, „Z jakiej okazji powstała pieśń Abba Ojcze?”, „Kto jest patronką kopalni soli w Wieliczce?”- to tylko kilka przykładowych pytań z którymi musieli zmagać się uczniowie XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II, który odbył się 30 maja w Zespole Szkół w Sulechowie.

Konkurs ten odbywa się cyklicznie, w tym roku obejmował wszystkie pielgrzymki do Polski (data, cel pielgrzymki, miasta jakie odwiedził, hasło przewodnie, z kim się spotkał oraz beatyfikacje i kanonizacje).Dodatkowo uczniowie musieli zapoznać się ze wstępem do encykliki Laborem exercens (o pracy ludzkiej) i przemówieniem na Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie.

W tym roku naszą szkołę reprezentowało dzielnie czterech uczniów: Emilia Fudali, Wiktoria Pańtak oraz

Michał Smogór  który otrzymał wyróżnienie

Paulina Szeląg wyróżnienie

Wszystkim uczniom gratulujemy!

2.06.2016 M. Mordel
Z fizyką łatwiej zrozumieć świat

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Z fizyką łatwiej zrozumieć świat", które odbyło się 16 maja 2016 roku w Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze. W ramach warsztatów dr Lidia Najder - Kozdrowska wygłosiła wykład pod tytułem "Fizyka w sporcie". Ponadto uczniowie gimnazjum przygotowali pokaz doświadczeń zatytułowany "Ile fizyki w sporcie?". Co więcej, podczas spotkania "Kawiarenka Naukowa" zaprosiła nas na pyszne ciasto i herbatę :)

2.06.2016 K. Olichwer
Dzień Mamy i Taty

Dzień 19 maja 2016 roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu naszej szkoły i naszych rodziców. W tym dniu przypadło wielkie świętowanie uroczystości Dnia Mamy i Taty.

Święto było bardzo doniosłe za sprawą rodziców, którzy pojawili się licznie, aby obejrzeć pokaz talentów swoich pociech.

Uczniowie świętowanie Dnia Mamy i Taty rozpoczęli od występu koła tanecznego, następnie przeszli do recytacji wierszyków oraz zaśpiewania piosenek. Wzruszeń było wiele… Mamy nie kryły emocji, kiedy dzieci grały na instrumentach, a tatusiowie oglądali w ogromnym skupieniu swoje pociechy, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy.

Na koniec dzieci z wdzięcznością złożyły
życzenia i gorąco podziękowały swoim Rodzicom za rozwijanie ich talentów i tego, co lubią robić najbardziej.


[zobacz więcej...]

2.06.2016 Samorząd Szkolny
Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce Młodzicy i Juniorzy Młodsi

Młodzicy – klasy I i II oraz juniorzy młodsi – klasy III Gimnazjum  startowali w lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu, które odbyły się na stadionie w Sulechowie. 5 medali to bilans zmagań w konkurencjach ”Królowej sportu”.

Medaliści, którzy uzyskali awans do czerwcowych zawodów wojewódzkich:

1. Kuba Mott  - Mistrz Powiatu w biegu na 100m -12,42 i w skoku w dal – 5,28

2. Weronika Żukowska – Mistrzyni Powiatu na 300m – 49,43

3.Mateusz Flejszer – III msc w biegu na 2000m

4. Oliwier Wypych – III msc w biegu na 600m

Pozostałe wyniki, które warto zaznaczyć to:

 - 4,93cm i IV msc w skoku w dal Jarek Smoliński (awans do zawodów wojewódzkich)

 - 14,53 i VI msc w biegu na 100m Kamila Rewiako

 - 2:19 i VIII msc w biegu na 600m  Paulina Bugaj

 - 3:22 i VI msc  w biegu na 1000m Sebastian Michalczyk

 - 12,45 w biegu na 100m, 5,09 w skoku w dal Konrad Smoliński

 - 5,34 i VII msc w skoku w dal Kacper Lato

- 26,13 w biegu na 200m Michał Dydak

30.05.2016 M. Furmanek
Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce

21 – osobowa reprezentacja naszej szkoły (klasy IV-VI) startowała w lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu na nowo wybudowanym obiekcie w Szkole Podstawowej w Kargowej. Dla IV-klasistów był to pierwszy start i zmagania w konkurencjach „Królowej sportu”. Młodzi zawodnicy bili swoje rekordy życiowe na 300, 600, 1000m oraz w skoku w dal i wzwyż.

Mistrzem Powiatu na 1000m z czasem 3:36,11(złoty medal i awans do zawodów wojewódzkich) zdobył Szymon Kociański z kl. VIb. Był nie do pokonania od startu do mety.


 

Pozostałe wyniki, które warto zaznaczyć to:

 •  3,94cm w skoku w dal Przemka Misiury
 •  1,30cm wzwyż Dominika Możdżenia
 •  3,70 w skoku w dal Martyny Rewiako
 •  2:18,36 na 600m Amelki Mik
 •  2:14,09 na 600m Kacpra Tyrlika
 •  54,11 na 300m Nikoli Gałat

23.05.2016 M. Furmanek
Dzień dobrej oceny

3 czerwca obchodzimy w Polsce ciekawe święto - Dzień Dobrej Oceny. I nie chodzi tylko o oceny szkolne. W tym dniu staramy się dobrze ocenić to, co nas otacza, choć nie zawsze jest to proste, bo często łatwiej krytykować niż chwalić. Komu możemy wystawić dobrą ocenę? Swoim rodzicom? Kolegom i koleżankom? A może samym sobie?

W związku ze zbliżającym się świętem
zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Świdnicy
do wzięcia udziału
w  szkolnym konkursie poetyckim młodych poetów

pod hasłem „Dzień Dobrej Oceny”.

 

Warunkiem uczestnictwa jest napisanie wiersza
i przekazanie go organizatorom w terminie do dnia 3 czerwca.


17.05.2016 M.Karpińska-Lizurek, M. Węgłowska
Tranzyt Merkurego

Dnia 09.05.2016 roku odbyła się w naszej szkole obserwacja jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych roku 2016 – TRANZYT MERKUREGO. Obserwacje rozpoczęliśmy o godzinie 13.30 na szkolnym balkonie w sali 42.

Z pomocą uczniów klasy 6a, uczęszczających na zajęcia Koła Astronomicznego „ Antares” , prowadziliśmy pokaz dla wszystkich zainteresowanych do godziny 16.30.

 Potem kontynuowaliśmy obserwację w ramach działalności koła. Ostatnie zdjęcia przejścia pierwszej planety Układu Słonecznego na tle Słońca udało nam się wykonać o godzinie 18. Niestety warunki pogodowe zaczęły się pogarszać, a Słońce całkowicie schowało się za chmury. Nadzieja na poprawę pogody minęła wraz z nadejściem deszczu. Obserwację zakończyliśmy o godzinie 19.

Na pocieszenie za cierpliwość i wytrwałość w obserwacji tranzytu zostaliśmy uraczeni pięknym widokiem Księżyca o godz. 21, który niczym rogal mrugał do nas na czarnym niebie.

Tak zakończyło się nasze przedstawienie, oparte  na grze światła i cienia. Dziś mogliśmy nie tylko patrzeć w niebo, ale i zachwycać się mikrokosmosem za pomocą  mikroskopów. Był to namacalny kontakt z nauką. Najistotniejsze jest to, że posiadany przez naszą szkołę sprzęt, w zupełności wystarczy, by odkryć w sobie żyłkę odkrywcy, rozpalić iskrę i zarazić się pasją. Co najlepsze, bez względu na wiek.

Wszystko to uświadamia mi w jakich niesamowitych czasach żyjemy. Jak możemy otwierać drzwi nauki sobie i naszym dzieciom.

Zapraszamy wszystkich na kolejny taki spektakl z udziałem Merkurego w roku 2032


13.05.2016 opiekun Koła Astronomicznego K.Olichwer
Konkurs wiedzy o Czerwonym Krzyżu

6 maja w Zielonej Górze odbył się Rejonowy konkurs z wiedzy o Czerwonym Krzyżu. Nasze Szkolne Koło PCK reprezentowali wolontariusze: Jakub Kołodziejczyk i Nikola Gałat z klasy VIb.

Celem konkursu było: upowszechniania  i poszerzenie wiedzy o Czerwonym Krzyżu, Prawie Humanitarnym i Polskim Czerwonym Krzyżu, kształtowanie świadomych postaw członków szkolnych Kół  PCK oraz wychowanie humanitarne dzieci i młodzieży poprzez popularyzacje idei i zasad PCK.

Poziom wiedzy młodych wolontariuszy był bardzo wyrównany, wyłoniono 3 pierwsze miejsca i wyróżnienia dla pozostałych. Kuba i Nikola znaleźli się poza podium ale wiedza, która mogą się poszczycić na pewno przyda im się w przyszłości.

 

13.05.2016 M.Furmanek
Koło teatralne "FRUGO"

I Przegląd dziecięcej twórczości teatralnej "O cylinder pana Andersena".

W środę, 20 kwietnia w teatrze odbył się I Przegląd dziecięcej twórczości teatralnej
 "O cylinder pana Andersena".

Motto imprezy brzmiało: „Życie to najbardziej zdumiewająca bajka”.

Teatralna scena wypełniła się małymi aktorami, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i artystycznym talentem. Przedstawienia prezentowały dzieci z pięciu szkół podstawowych, także Nasza z Zespołu Szkół w Świdnicy,  w spektaklu „ Chwile ulotne jak ulotka”.

Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych „Tacy Sami” w Zielonej Górze, działające przy Zespole Szkół Specjalnych nr 1. Celem spotkania była integracja dzieci z różnych środowisk, wymiana doświadczeń scenicznych, a także edukacja artystyczna dzieci i młodzieży w zakresie czytania kodów sceny, pobudzanie postaw twórczych i przybliżenie uczniom twórczości Hansa Christiana Andersena.

Na zakończenie przeglądu wystąpili aktorzy Teatru Lubuskiego ze sztuką "Królowa Śniegu" Christiana Andersena.

 

9.05.2016 Danuta Warecka, Sylwia Weise
Tranzyt Merkurego

Tranzyt Merkurego już dzisiaj! 
Oglądajcie, bo kolejny dopiero w 2032

Dziś planeta Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne przez kilka godzin. Warto spojrzeć w stronę Słońca, ponieważ następna taka okazja zdarzy się za 16 lat.

 

Planujemy zrobić pokaz na parkingu szkolnym w Świdnicy. Jeśli pogoda nie dopisze, oglądaj transmisję w Internecie.

 Tranzyt Merkurego-planeta ta znajdzie się w jednej linii prostej między Ziemią a Słońcem. To zdecydowanie najważniejsze astronomiczne wydarzenie 2016 roku. 

Tranzyt Merkurego rozpocznie się 9 maja o godz. 13.12 polskiego czasu. Wówczas planeta zetknie się z brzegiem tarczy Słońca i po kilku minutach już w całości znajdzie się na tle tarczy słonecznej. Maksimum tranzytu nastąpi o godz. 16.56, a Merkury opuści tarczę słoneczną o 20.41. Samej końcówki tranzytu nie będzie można dostrzec z terenu Polski, bowiem Słońce zdąży zajść nieco wcześniej. Mimo to czeka nas wiele godzin astronomicznych obserwacji.

 Astronomowie ostrzegają, by w żadnym wypadku nie patrzeć bezpośrednio na Słońce przez lornetkę lub teleskop, które nie są wyposażone w specjalne filtry - grozi to poważnym uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku.

 Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam na parking szkolny. Obserwacja tranzytu zaplanowana jest do trzeciego kursu.

 9.05.2016 Katarzyna Olichwer
Z fizyką łatwiej zrozumieć świat

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Z fizyką łatwiej zrozumieć świat", które odbyło się 11 kwietnia w auli 106 Instytutu Fizyki i Astronmii Uniwersytetu Zielonogórskiego

prof. Piotr Rozmej wygłosił wykład

"Zadziwiający świat fal. Od fal na wodzie po fale grawitacyjne".

Na tym spotkaniu grono osób ( gimnazjalistów i szóstoklasistów) powiększyło się o uczniów piątej klasy SP.
6.05.2016 Katarzyna Olichwer
Obserwacja nieba

Dnia 22 kwietnia w Dzień Ziemi uczniowie uczęszczający na zajęcia Koła Astronomicznego „Antares” obserwowali z Ziemi przepiękny Księżyc. Tego dnia, a raczej wieczoru to on, będąc w pełni, górował oświetlając swoim blaskiem Ziemię. Mieliśmy okazję podziwiać jego pełnie w 99,8%.  Nie tylko Księżyc w dzień Ziemi chciał być zauważony. Na czystym gwieździstym niebie swoi widokiem zachwycał Jowisz. Udało nam się zobaczyć go w całej okazałości, wraz z czterema księżycami. Dodatkowo poznawaliśmy nowe konstelacje: lwa, bliźniąt. A ponieważ zima już za nami, zaobserwowaliśmy jak Orion ustępuje miejsca na niebie gwiazdozbiorom letnim6.05.2016 Katarzyna Olichwer
Spotkanie rodziców dzieci sześcio i siedmioletnich

14.04.2016r. o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie
z rodzicami dzieci sześcioletnich i siedmioletnich, które 
w roku szkolnym 2016/2017 będą lub mogą być zapisane do klasy 1 szkoły podstawowej.


Zapraszamy do szkolnej stołówki12.04.2016 Liliana Reimann
Podsumowanie Tygodnia Zdrowia

Tydzień Zdrowia w naszej szkole to już tradycja. Staramy się dbać o zdrowie zgodnie z maksymą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiosnę przywitaliśmy dniami zdrowia, podczas których dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach, turniejach, pogadankach, prezentacjach i spotkaniach propagujących zdrowy styl życia, aktywność rekreacyjno-sportową oraz zdrowe, ekologiczne odżywianie.

[zobacz więcej...]
6.04.2016 Małgorzata Furmanek
Wszyscy jesteśmy zdolni

23 kwietnia w holu szkoły można było podziwiać prace wszystkich uczniów klas IV-VI. Uczniowie na lekcji plastyki 17 marca zdobili styropianowe jajka przy zastosowaniu różnych technik i ozdób takich jak cekiny, korale, wstążeczki, tasiemki, naklejki. W wazonie z gałęziami, niestety bez pączków, znajduje się ok. 88 jajek, a każde jest inne i wyjątkowe.  Na wystawie wyeksponowane były również pisanki wykonane przez uczniów klas I-III na warsztatach, które już na tydzień przed wystawą odbywały się w bibliotece szkolnej. Uczniowie przynieśli również swoje domowe rękodzieła, ozdoby związane z Wielkanocą. Dopełnieniem ekspozycji były jajeczka wykonane na lekcjach przez najmłodszych uczniów szkoły.

 

Życzymy Wszystkim radosnych, zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.

[zobacz zdjęcia...]

25.03.2016 R. Szymula
Wybory Miss

W Dzień Kobiet w naszej szkole odbyły się wybory Miss Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wszyscy uczniowie mogli oddać głos na każdą z dziewcząt. Zwyciężczyniami w wyborach zostały:

- w SP  uczennica klasy 5 Gabrysia Skorek,

- w Gim. uczennica klasy I Dominika Biłda.

Gratulujemy dziewczętom.


22.03.2016 Opiekunowie SU
Miedzynarodowy Dzień Liczby PI


Dzień 14 marca nie był dla „ścisłowców” zwykłym dniem. Świętowaliśmy Światowy Dzień  Liczby π. Rozpoczął się on od „szczęśliwego numerka”, który tego dnia nie był losowany
i wyjątkowo  były to dwa numery. Wybrańcami byli uczniowie z nr. 3 i 14
J.

Następnie został przeprowadzony Konkurs na rachmistrza.

 Rachmistrzami zostali: w SP uczeń klasy 6b Jakub Kołodziejczyk,
a w gimnazjum uczeń klasy IA Hubert Sawicki!!!!!!

Po zajęciach szkolnych chętni uczniowie pojechali pod opieką p. K. Olichwer do szkoły na Chynowie na warsztaty z cyklu: „Z fizyką łatwiej zrozumieć świat”. Pani dr hab. Maria Przybylska prof. UZ wygłosiła wykład „Nawigacja satelitarna. Czyli o tym, jak satelity pozwalają nam odnaleźć drogę”. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 5 na Chynowie zaprosili na pokaz doświadczeń: „To nie cuda, to fizyka”.

Oto kilka faktów o Pi, których być może nie znaliście:

- Liczba pi znana jest już od 4 tysięcy lat

- Własne święto otrzymała pod koniec lat '80

- Do tej pory ustalono ponad 6 miliardów cyfr ("po przecinku") składających się na pi

- Gdyby jedna osoba chciała je wszystkie wypowiedzieć na głos, zajęłoby jej to co najmniej 133 lat

- Światowy rekord w zapamiętywaniu liczby pi należy do Japończyka, Akiry Haraguchi, zapamiętał on ponad 100 tysięcy miejsc po przecinku

- W dniu pi (w 1879 roku) urodził się Albert Einstein        

- Pi jest ważnym elementem równań matematycznych opisujących między innymi podwójne helisy DNA, tęcze czy „zmarszczki na wodzie tworzone przez spadające krople.

 Wszystkim którzy zaangażowali się w obchody tego dnia dziękujemy. Serdeczne gratulacje dla Rachmistrzów, od dziś wszyscy wiedzą, że z Wami trzeba się liczyć;).21.03.2016 Opiekunowie SU
Rekrutacja

Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017 do:
 • Oddziału Przedszkolnego,
 • Szkoły Podstawowej,
 • Gimnazjum
przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy
trwa do dnia 15 kwietnia 2016r.

[dokumenty rekrutacyjne oddział przedszkolny...]17.03.2016 Jerzy Piotrowski
Dni Zdrowia


17.03.2016 Małgorzata Furmanek
Zajączek dla najmłodszych


17.03.2016 Małgorzata Furmanek
REJONOWE ZAWODY W UNIHOKEJA GIMNAZJUM W RAMACH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

REJONOWE ZAWODY W UNIHOKEJA GIMNAZJUM

W RAMACH  LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

W rejonowych zawodach unihokeja  w Babimoście drużyna chłopców - wicemistrzowie powiatu zajęli 3 miejsce i awansowali do półfinałów wojewódzkich.

Natomiast dziewczętom nie udał się awans do dalszych rozgrywek.  Mocno obsadzony turniej z drużynami z: Babimostu, Maszewa, Zielonej Góry, Czarnowic i Sulechowa, wymagał pokazania dużych umiejętności technicznych, wytrzymałości i woli walki. Waleczności nam nie zabrakło, zadecydowały umiejętności techniczne. Chłopakom kibicujemy w półfinale, a dziewczęta będą próbowały powalczyć za rok.

11.03.2016 Małgorzata Furmanek

Cieszymy się z awansu

Cieszymy się z awansu naszych drużyn do zawodów rejonowych

w unihokeja!

 Mistrzostwa Powiatu w unihokeja dziewcząt  i chłopców  w kategorii gimnazjum, rozegrane w hali sportowej w Babimoście były dla naszych reprezentacji szczęśliwe. Dziewczyny pokonały zespoły z Sulechowa i Pomorska ulegając mistrzynią województwa z Babimostu i z II miejsca awansowały do zawodów rejonowych.  Chłopcy po zaciętej walce w ostatnim wygranym meczu z  Sulechowem  także zapewnili sobie z II miejsca udział w zawodach rejonowych. Wicemistrzostwo Powiatu to duży sukces dla naszych drużyn. Chłopcy determinacją i walecznością pokazali, że można wygrywać i trzeba wierzyć w zwycięstwo do końca! Serdecznie gratuluje moim  drużynom i życzę sukcesu na rejonach!


7.03.2016 Małgorzata Furmanek
Robotyka


Dnia 19 lutego 2016 Mali Odkrywcy, wraz z uczniami klasy pierwszej, gościli przedstawicielkę firmy RobotEC - robotyka i informatyka dla dzieci (http://robot-ec.pl/). Dzieci miały okazję wziąć udział w jednych z zajęć CITY CAMP mających na celu budowanie nowoczesnych maszyn, poznanie ich działania, a także odkrywanie fascynującego świata nauki.

Podzieleni na grupy (większe niż na normalnych zajęciach z robotyki) otrzymali na każdy stolik laptop oraz zestaw nowoczesnych klocków Lego. Zadaniem dzieci było zbudowanie krok po kroku modelu wiatraka, który powstawał według wskazówek wyświetlanych na makietach. Następnie, by stworzony model ożył, dzieci musiały go zaprogramować, zgłębiając tajniki matematyki i nauk przyrodniczych.

Pani Edyta Cerbińska wyjaśniła dzieciom, czym są energie odnawialna oraz nieodnawialna, a także, na jakiej zasadzie działają wiatraki. Największą radość można było ujrzeć na twarzach dzieci, gdy utworzone przez nie modele wiatraków nagle ożyły, a ich ciężka praca przyniosła rezultaty. Udało się! Samodzielnie zbudowali wiatrak, który działał. To były niezwykle ciekawe zajęcia, a radość dzieci po odniesionym sukcesie jest po prostu nie do opisania.

[zobacz zdjęcia...]

22.02.2016 Sylwia Dybionka
Sukces naszego ucznia

Uczeń Michał Smogór z klasy III A zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II dla uczniów gimnazjum.

Konkurs przeprowadzany jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Na etapie szkolnym Michał musiał napisać rozprawkę  na jeden z trzech tematów, a było to „Akt miłosierdzia w praktyce – spotkanie Jana Pawła II z Mehmetem Alim Agcą, niedoszłym zabójcą Papieża w dwa i pół roku po zamachu jako dopełnienie przebaczenia”. Praca została wyróżniona przez komisję wojewódzką i zakwalifikowana do tego etapu. Przed Michałem do napisania test wiedzy.  Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

22.02.2016 Małgorzata Mordel 
Warsztaty dla gimnazjum w Urzędzie Statystycznym


Dnia 10 lutego br. w ramach działań edukacyjnych, na terenie Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze uczniowie klas III gimnazjalnych z Zespołu Szkół w Świdnicy uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Celem lekcji zatytułowanej Zasoby informacyjne statystyki publicznej było przedstawienie zagadnień związanych z pracą w resorcie statystyki publicznej, w tym z prowadzeniem badań statystycznych oraz udostępnianiem i wykorzystaniem wyników badań. Uczniowie rozwiązywali również zadania, podczas których niezbędna była praca z rocznikami statystycznymi. W drugiej części zajęć, mających formę warsztatów, młodzież zapoznała się z zawartością i funkcjonalnościami Banku Danych Lokalnych i systemu STRATEG. Uczniowie zapoznali się z danymi naszego województwa i gminy. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał upominek.  
17.02.2016 Katarzyna Olichwer, Aneta Bukowiecka 
Wojewódzki Konkurs Astronomiczny

Uczniowie z klasy III A gimnazjum zdobyli I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym „Poznajmy Tajemnice Wszechświata”.


W dniu 8 lutego br uczniowie Julita Szlachetka, Michał Korotusz, Piotr Rosiński i Patryk Wojcieszak pod opieką nauczycielki fizyki Katarzyny Olichwer uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym „Poznajmy Tajemnice Wszechświata” w Zielonej Górze.

 Konkurs ten zorganizowany został przez Instytut Astronomii im. J. Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.  Jego celem jest popularyzacja wiedzy astronomicznej, pobudzanie zainteresowań uczniów naukami ścisłymi, zainspirowanie ich do samodzielnej, twórczej pracy oraz kształtowanie umiejętności prezentacji własnej pracy.

 Uczniowie z klasy IIIA, prezentując pracę „Astrogimbusy – kosmos nas wciągnął”, zdobyli najwyższe uznanie komisji konkursowej i zajęli I miejsce w kategorii prac uczniów z gimnazjum. Praca należała do kategorii prac badawczych, które są najwyżej cenione w konkursach.

         Organizatorzy konkursu postarali się, żeby uczestnicy oprócz emocji związanych z wystąpieniem, doświadczyli również innych atrakcji. Impreza odbyła się w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze, młodzież w czasie przerwy miała możliwość zwiedzenia centrum i utrwalenia sobie praw fizyki w formie eksperymentalnej. Po sesji konkursowej uczestnicy przeszli w towarzystwie przewodnika do Planetarium Wenus, słuchając po drodze opowieści o historii miasta. W planetarium obejrzeli seans „Podróż do miliarda Słońc”. Na zakończenie zostały wręczone nagrody i dyplomy. Uczniowie wróciła do Świdnicy z nowym teleskopem.

17.02.2016 Katarzyna Olichwer
Walentynki

Tegoroczne walentynki były dla klasy Ib szczególnie ważne. Uczniowie długo się przygotowywali, projektując piękne kartki i walentynkowe podarunki. W czwartek, 11 lutego, na korytarzu szkolnym przygotowaliśmy stoisko, na którym wystawiliśmy przygotowane wcześniej prezenty na Dzień Zakochanych. Gdy tylko zadzwonił dzwonek, pierwszoklasiści pędzili na swoje „miejsce pracy” i, tworząc świetny i zgrany zespół, sprzedawali swoje prace. To były świetne lekcje matematyki i pracy zespołowej - obie zakończone sukcesem.

 [zobacz zdjęcia...]

17.02.2016 Sylwia Dybionka 
Wycieczka do skansenu

Nadszedł czas na pierwszą wyprawę naszych pierwszoklasistów poza mury szkolne. Wycieczka miała miejsce w piątek – 12.02.2016. Nauczycielki, chcąc lepiej zobrazować dzieciom różnicę w wyglądzie i wyposażeniu domów z dawnych czasów i tych, w których mieszkają współcześnie, postanowiły zabrać je do skansenu w Ochli – siedziby zielonogórskiego Muzeum Etnograficznego. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na wspólny wyjazd! Już sama wyprawa autobusem, w dodatku całą klasą, sprawiła im ogromną radość. Ochla przywitała nas niezwykłymi, zabytkowymi chatami pięknie wkomponowanymi w krajobraz wsi. Nasza wyprawa przypominała zabawę w odkrywców – każda z chat kryła w sobie coś innego. Budynki były wykonane z pięknego drewna, pokryte zielonym mchem, a w nich  niezwykłe eksponaty rzemiosła i krawiectwa. Tuż obok znajdowały się stajnia, obora, spichlerz, studnia, wielkie gołębniki, wieża pożarowa, a także sklep – zupełnie inny od tego, w którym nasze pierwszaki robią zakupy wraz z rodzicami. Każde miejsce inspirowało dzieci do zadawania pytań, na wszystkie cierpliwie odpowiadała pani przewodnik. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem i pysznymi, walentynkowymi lizakami od Pana kierowcy:).

[zobacz zdjęcia...]

17.02.2016 Elżbieta Brzezińska, Sylwia Dybionka 
Walentynki z PCK

12 lutego z okazji Walentynek wolontariusze Szkolnego Koła PCK zorganizowali sprzedaż kartek walentynkowych, których autorami byli nasi uczniowie oraz pani Sylwia Weise – wychowawczyni klasy 2a . Działała również tradycyjnie poczta walentynkowa, która niejednej osobie sprawiła zaskakującą radość! Akcja oprócz miłego dnia i dobrych uczuć miała na celu zebranie pieniędzy na dofinansowanie wycieczek szkolnych naszym uczniom, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Bardzo wszystkim dziękujemy!

 
13.02.2016 Małgorzata Furmanek 
Mistrzostwa Powiatu

Młodzi zawodnicy szkoły podstawowej uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w unihokeja w Babimoście.

Drużyny dziewcząt i chłopców rywalizowały z zespołami z Babimostu i Nowego Kramska.

Mimo zaciętej walki i determinacji zajęliśmy 3 miejsce, które nie dało awansu do dalszych rozgrywek. Nie poddajemy się i powalczymy za rok!

13.02.2016 Małgorzata Furmanek 
Zmiana planu lekcji od 8 lutego 2016r.

Plan lekcji ważny od 8 lutego 2016r.
 
04.02.2016 
Podsumowanie ferii w szkole
Przez dwa tygodnie ferii zimowych  nasza Szkoła jak co roku zorganizowała dla naszych uczniów zajęcia sportowe. W ciągu tych wszystkich dni na hali sportowej Świdniczanka przeprowadziliśmy  gry i zabawy ruchowe dla wszystkich chętnych z terenu naszej gminy. W takich grach jak: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, koszykówka, unihokej czy tenis stołowy średnio w ciągu dnia uczestniczyło 20 uczniów. Dodatkowo z zajęć korzystali  absolwenci  naszej szkoły, którzy byli pod wrażeniem naszego obiektu sportowego.


Tomasz Cygański, Jan Doliński

W pierwszym tygodniu ferii najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach komputerowych. Poznawali zasady działania komputera poprzez obsługę programów rozrywkowych oraz gier multimedialnych. Przejawiali kreatywności, stymulowali wyobraźnię i twórczości poprzez komputer – tworząc projekty rysunków w aplikacji graficznej PAINT. Rozwijali zainteresowania posługiwania się komputerem poprzez wykorzystanie Internetu.


Marcin Strzelczyk


1.02.2016 
Warsztaty kulinarne


Dnia 15 stycznia 2016 z okazji nadchodzącego święta - Dnia Babci i Dziadka, specjalnie dla pierwszaków, odbyły się warsztaty kulinarne pod okiem wyjątkowego gościa - Pani Urszuli Kaczała z pracowni "Lukrownia" (http://www.lukrownia.blogspot.com/).

Dzieci w sali przepełnionej aromatem pierników uważnie słuchały wskazówek Pani Urszuli, chcąc dla ukochanych Babci i Dziadka wykonać jak najpiękniejsze podarunki. Czekało ich sporo pracy. Na początek pierwszoklasiści dostali szablony, na których ćwiczyli rysowanie lukrem po konturach obrazków - nie było to łatwe zadanie! Lukier wykonany w pracowni przez Panią Urszulę pachniał i smakował wspaniale. Dzieciaki celowo się brudziły, by móc choć troszkę skosztować tych słodkości. Po próbnym lukrowaniu na stołach wylądowały prawdziwe pierniki, a pełne zapału dzieci przystąpiły do pracy. Pierniczki zamieniały się w niezwykłe postacie, kolorowe i pełne miłości, bo maluchy włożyły w nie wiele serca, opowiadając przy tym piękne historie o ukochanych Babci i Dziadku.

Warsztaty wypadły wspaniale - wszyscy dobrze się bawili, kosztując przy tym pysznych, własnoręcznie udekorowanych pierników – te, które były przeznaczone na podarunki, zostały pięknie zapakowane i związane kokardą.


29.01.2016 - Sylwia Dybionka
Bal karnawałowy


Dnia 15 stycznia 2015 odbył się Bal Karnawałowy klas I-III. Sala na której zwykle biegały dzieci, zamieniła się w salę balową pełną niezwykłych, bajkowych postaci. Naszych przebierańców czekało wiele atrakcji: konkursy, zabawy, tańce, a także słodkie poczęstunki.


29.01.2016 - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
MIĘDZYKLASOWE ROZGRYWKI LITERACKIE KLAS SZÓSTYCH

13 stycznia odbył się konkurs dla klas szóstych dotyczący treści lektur klas IV i€“ V. Uczniowie wybrali po siedmiu reprezentantów klasy, którzy oddzielnie odpowiadali na pytania konkursowe, ale liczba otrzymanych punktów była sumowana. Każdy uczeń pracował na własny sukces i na sukces zespołu. Został zatem również wyłoniony zwycięzca indywidualny. Najlepiej test rozwiązał 
Krzysztof Kromski, uczeń klasy VIa. Rozgrywki, co prawda, wygrała klasa VIa otrzymując 62 punkty, ale wszyscy uczniowie klas szóstych zostali nagrodzeni za dużą wiedzę dobrze wytypowanych przez siebie reprezentantów i mogli delektować się smakiem przepysznych cukierków czekoladowych. To był z pewnością słodki konkurs.17.01.2016 - Renata Szymula, Małgorzata Węgłowska
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY ZDOBIENIA BOMBEK

W dniach 17 - 22 grudnia w bibliotece szkolnej odbywały się świąteczne warsztaty robienia bombek ze steropianu zdobionego kolorowymi cekinami. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła czytelniczo - medialnego mieli możliwość nauczenia się ozdabiać bombki uruchamiając swoją wyobraźnię plastyczną. Dzieci wspaniale się bawiły słuchając przy tym audiobooka pt. ,,Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena. W zajęciach brali również uczniowie klas gimnazjum pomagając swoim młodyczym koleżankom.


14.01.2016 - Renata Szymula
XII świąteczna edycja Biliotecznego Konkursu Ortograficznego

21 grudnia odbył się konkurs o tytuł ,,Małego mistrza ortografii”. Wzięło w nim udział 16 uczniów klas II-III. Dzieci zmierzyły się z pułapkami ortograficznymi w opowiadaniu pt. ,,Upragniony grudzień”. I miejsce zdobyła Aida Aławerdian z kl. IIIa.


 

Tego samego dnia miał miejsce również konkurs dla klas IV-VI o tytuł ,,Mistrza ortografii Szkoły Podstawowej”. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów, którzy musieli zmagać się z trudnościami ortograficznymi w dyktandzie pt. ,,Wyjątkowy czas”. Uczestnicy mieli trudne zadanie, bo dyktando nie należało do najłatwiejszych. I miejsce zdobył Eryk Barański z kl. VIa.

 

Laureatom serdecznie gratuluję!

 

Teksty obu dyktand [zobacz]

14.01.2016 - Renata Szymula
Podsumowanie akcji "Mikołajki dobrego serca"

„Pomagajmy sobie nawzajem, by żyło nam się lepiej, bo człowiek człowiekowi może zgotować uśmiech losu”

W imieniu wolontariuszy Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy serdecznie dziękujemy  uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz przyjaciołom szkolnego wolontariatu za okazane serce i zaangażowanie w świąteczną akcję: „Mikołajki dobrego serca”. W 2015 roku była to już szósta, zakończona sukcesem, akcja charytatywna skierowana do wszystkich osób potrzebujących pomocy i wsparcia.

W tym roku do dzieci trafiły ubranka, zabawki, paczki ze słodyczami i żywnością. Młodzież przygotowała ich ponad 80. Radością świąteczną dzieliliśmy się też z rodzinami podopiecznych GOPS naszej gminy i maluchami rodzinnych domów dziecka. Do nich właśnie trafił Mikołaj ze szczególnie serdecznymi świątecznymi życzeniami i prezentami.

Jesteśmy dumni z pracy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy swoją pracą i zaangażowaniem sprawili, że rodziny, do których trafiła pomoc radośnie witały Boże Narodzenie.

Dziękujemy panu Wójtowi Adamowi Jaskulskiemu za ciepłe słowa, doceniające pracę wolontariuszy. Odbieramy je z wielką satysfakcją. Są dla całego zespołu doskonałą motywacją do dalszej pracy i podejmowania kolejnych zadań.

7.01.2016 - Szkolny Wolontariat
Zmiana terminu zebrania


Podziękowanie dla Wolontariuszy


Pokażcie klasę...

  W październiku bieżącego roku klasa II A naszego Gimnazjum wzięła udział w plebiscycie „Pokażcie Klasę”, organizowanym we współpracy z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim - wojewodą lubuskim oraz Lubuskim Kuratorium Oświaty, który odbywał się na łamach ,,Gazety Lubuskiej”.

    Plebiscyt ten miał dwa etapy: w pierwszym uczniowie prezentowali swoją klasę na zdjęciu  i przedstawiali jej opis. Ten etap udało się naszym uczniom przejść z doskonałą punktacją – zdobyliśmy 39 na 40 możliwych punktów.

   Drugi etap składał się z trzech zadań: należało wykonać film promujący miejscowość, w której mieści się szkoła klasy-finalisty (czas trwania do 3 minut). Drugie zadanie, pod hasłem przewodnim: ,,Nowe życie opakowań”, polegało na wykonaniu produktu z opakowań: papieru, plastiku oraz metalu/aluminium. Ostatnie zadanie to ułożenie hasła przeciwko dopalaczom.

   Uczniowie wywiązali się z tych zadań doskonale – został nakręcony film promujący naszą Małą Ojczyznę, który można obejrzeć na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=SB7jrJTZ_Bs

Ponadto z kartonu i gazet powstał strój dla jednej z uczennic, w ramach zadania pt. „ Nowe życie opakowań”, a także hasło przeciwko dopalaczom. Równolegle, obok wykonywanych zadań, trwało głosowanie przy pomocy smsów. Tu pomagali już wszyscy: nauczyciele, pracownicy naszej szkoły, rodzice, mieszkańcy Gminy. W końcowym podsumowaniu uczniowie klasy IIA  zdobyli trzecie miejsce w tegorocznej edycji Plebiscytu. W przyszłym roku nasi uczniowie – pamiętając o świetnej zabawie i duchu rywalizacji, stawiają sobie za zadanie zdobycie pierwszego miejsca.21.12.2015 - Anita Kucharczyk
Klasa 1b odkrywa świat...

Klasa 1 b "Odkrywa wszechświat ". 16 grudnia pierwszaki z 1 b zostały zaproszone przez Panią Katarzynę Olichwier na niezwykłe zajęcia mające na celu ukazać im choć odrobinę wszechświata i zaciekawić jego tajemnicami. Dzieci bardzo zainteresowały planety, układ słoneczny, a także gwiazdozbiory które dotąd były dla nich tylko błyszczącym gwiazdami na niebie. Pochłonęły wiele ciekawych informacji, świetnie się przy tym bawiąc.20.12.2015 - Sylwia Dybionka
Zawody Ośrodkowe w Unihokeja

Zawodami ośrodkowymi w unihokeja rozpoczęliśmy sezon w grach zespołowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Reprezentacja chłopców z gimnazjum  naszej szkoły rozegrała mecz z zespołem z Nowogrodu Bobrzańskiego,  zwyciężając 5:1 i awansując do rozgrywek powiatowych.20.12.2015 - Furmanek Małgorzata
XXIV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ....

XXIV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA-ETAP REJONOWY

11 grudnia w Zielonej Górze odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża dla Gimnazjum. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Uczestnicy z 12 szkół gimnazjalnych wykazali się wysokim poziomem wiedzy w zakresie promocji zdrowia, pierwszej pomocy i historii PCK. Reprezentanci naszej szkoły zajęli : V miejsce Sebastian Michalczyk z klasy IIA,VIII miejsce Paulina Szeląg z klasy IA, w kategorii Szkół Gimnazjalnych zajęliśmy V miejsce.14.12.2015 - Furmanek Małgorzata
Mikołajki Dobrego Serca 2015

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma , lecz przez to , czym dzieli się z innymi”

                                                                                             Jan  Paweł   II

             Te słowa patrona szkoły są od sześciu lat motywem przewodnim akcji dobroczynnych organizowanych przez wolontariat. W tym roku także młodzież prowadzi  „ MIKOŁAJKI  DOBREGO  SERCA”, trwające  do 21.12.2015r. Uczestnicząc w pięknej akcji pomocowej , każdy zespół klasowy pamięta przed Bożym Narodzeniem o potrzebujących wsparcia  dzieciach z domów dziecka, rodzinach i osobach niepełnosprawnych.

            8 grudnia zespół wolontariuszy  z udziałem sponsorów przygotował  loterię fantową . Wszyscy bawili się znakomicie. Każdy los był szczęśliwy. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

             Działania charytatywne wolontariuszy każdego roku prowadzone są  we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej  w Świdnicy . Praca młodzieży  pięknie wpisuje się  w świąteczną atmosferę dobroczynności i jest potwierdzeniem słów  Jan Pawła II. W naszej szkole  pomaganie jest modne nie tylko od święta.

            Serdecznie dziękujemy sponsorom – firmom i osobom prywatnym za pomoc w organizacji grudniowej akcji  MIKOŁAJKI  DOBREGO  SERCA  2015.

Pomagali nam - Norimpex – Zielona Góra , Turbo Serwis – Sławomir Śliwa, Urząd Gminy Świdnica, Rada Sołecka wsi Słone, rodzice i uczniowie – Emilia Fudali, Natalia Opieczonek, Julita Szlachetka, Karolina Kromska. Składając podziękowania za pomoc i zaangażowanie w pracę Centrum Wolontariatu Młodzieżowego Gminy Świdnica , życzymy wszystkim zdrowych i szczęśliwych świąt.


11.12.2015 - Opiekunowie wolontariatu i koła PCK Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy
Mikołajkowy turniej

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY KLAS 2 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

4 grudnia wolontariusze Paulina Szeląg i Sebastian Michalczyk zorganizowali dla klas: 2a i 2b ze szkoły podstawowej turniej sportowy w ramach zadania do Rejonowej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, w której oboje wolontariusze już 11 grudnia będą reprezentować naszą szkołę.

Celem rywalizacji sportowej najmłodszych była: integracja zespołów klasowych, wpajanie zasad zdrowej rywalizacji, kulturalnego kibicowania, zachęcanie do rekreacji ruchowej poprzez zabawę. Turniej zakończył się zwycięstwem klasy 2a.


9.12.2015 - Małgorzata Furmanek
Wizyta u stomatologa

Dnia 23.11.2015 klasa 1 b udała się z wizytą do Stomatologa w ramach programu "Chroń dziecięcy uśmiech". Dzieci zapoznały się z gabinetem stomatologicznym oraz jego wyposażeniem. Pani stomatolog opowiedziała o swojej pracy, a także przedstawiła dzieciom informacje niezbędne do pielęgnacji jamy ustnej.Pierwszaki dowiedziały się jak dbać o zęby, jak je pielęgnować, jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny, a także co jeść, a czego unikać dla zdrowia naszych zębów. Dzieci tego dnia nie tylko zdobyły nową wiedzę ale i otrzymały od pani stomatolog pastę do zębów, mającą zachęcić ich do dbania o zęby.


1.12.2015 - Sylwia Dybionka
Konkursy przedmiotowe dla uczniów gimnazjum

W listopadzie odbyły się konkursy przedmiotowe na etapie szkolnym. Uczniowie gimnazjum dzielnie walczyli z matematyki, języka polskiego i niemieckiego, geografii, chemii, aby dostać się do etapu rejonowego. A oto zakwalifikowani:

Język polski: Agata Gargulińska, Wiktoria Pańtak, Zofia Polewka, Joanna Białek, Konrad Smoliński, Julia Gagajewska


Język angielski:Piotr Leśniowolski
Geografia: Konrad Smoliński, Piotr Leśniowolski
Biologia: Anna Madaj, Joanna Białek, Wiktoria Lecko
Historia: Anna Madaj, Michał Smogór, Julia Gagajewska

Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursach, a laureatom, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, życzymy dalszych sukcesów.


30.11.2015 - nauczyciele przedmiotowcy
Konkursy przedmiotowe dla uczniów szkoły podstawowej

W listopadzie odbyły się konkursy przedmiotowe na etapie szkolnym. Uczniowie szkoły podstawowej dzielnie walczyli z matematyki, przyrody, historii, języka polskiego i angielskiego, aby dostać się do etapu rejonowego. A oto zakwalifikowani:


Przyroda: Jakub Cydzik, Jakub Kołodziejczyk, Szymon Marczenia, Wojciech Polewka

Język polski: Zuzanna Nerkowska, Eryk Barański, Michał Blum, Jakub Kołodziejczyk

Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursach, a laureatom, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, życzymy dalszych sukcesów.


30.11.2015 - nauczyciele przedmiotowcy
Wycieczka edukacyjna do Warszawy


W dniach 26.11-27.11 2015 roku młodzież gimnazjalna z naszej szkoły uczestniczyła w dwudniowej wycieczce edukacyjnej. Głównym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasi uczniowie  przyswajali wiedzę związana z tematami nauk ścisłych i humanistycznych. W Muzeum Powstania Warszawskiego byli pod wielkim wrażeniem, gdzie  dokładnie przyjrzeli się tematowi drugiej wojny światowej. Wyjazd był zorganizowany z inicjatywy klasy IIIA. Opiekunami byli Pani Ewelina Karasiewicz i Pan Tomasz Cygański.  

30.11.2015 Tomasz Cygański
Mikołajki Dobrego Serca

MIKOŁAJKI DOBREGO SERCA

Akcja szkolnego wolontariatu

W dniach 23.22.2015 – 21.12.2015r.

Będzie prowadzona zbiórka artykułów żywnościowych, słodyczy dla rodzin potrzebujących pomocy, dzieci z rodzinnych domów dziecka, osób niepełnosprawnych.

Weź udział w akcji, aby każdy spędził święta szczęśliwe, z uśmiechem

26.11.2015 Szkolny Wolontariat
Dzień Niepodległości

Dnia 10 listopada 2015r r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Niepodległości przygotowana przez uczniów klasy VI b i koło historyczne.

W akademii uczestniczyli uczniowie klas VI i gimnazjum.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu - „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie wprowadzili młodzież w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918r. przy pomocy wybranych treści historycznych, pieśni patriotycznych i wierszy.

Młodzież z zainteresowaniem i w skupieniu przeżyła 123 lata polskiej niewoli.

25.11.2015 Grażyna Dzieżyc
Gdybym był statystykiem

W październiku gościliśmy w naszej szkole pracowników Głównego Urzędu Statystycznego z Zielonej Góry. Uczniowie klas trzecich SP mieli możliwość uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach, podczas których zapoznali się z pracą statystyka. Spotkanie to zakończyło się ogłoszeniem konkursu plastycznego pt. „ Gdybym był statystykiem”.

Prace trzecioklasistów okazały się tak piękne, że na rozstrzygnięcie konkursu wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami oraz panią wicedyrektor naszej szkoły zostały zaproszone do siedziby GUS-u.

Już od samego progu zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani. Spotkanie  rozpoczął pan dyrektor urzędu, który podziękował dzieciom za bardzo ciekawe  i oryginalne prace, które ozdobiły cały urząd. Mieliśmy również przyjemność rozmawiać z naszym wójtem panem Adamem Jaskulskim, który także został zaproszony na rozstrzygnięcie konkursu. Pan wójt był również zaskoczony i pełen podziwu dla pomysłowości i zaangażowania małych artystów.

Po oficjalnym wręczeniu dyplomów i upominków  mogliśmy zwiedzić  cały urząd. Dzieci mogły samodzielnie, przy pomocy komputera, wykonać badania ankietowe, co wiązało się ze stworzeniem wykresów i tabel.  Każdy z uczestników warsztatów mógł swoje badania wydrukować i zabrać na pamiątkę.

Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wizyty w Urzędzie Statystycznym, które jest  przyjaznym i ciekawym miejscem  również dla najmłodszych.

[zobacz zdjęcia...]

23.11.2015 Weise Sylwia, Warecka Danuta
Międzynarodowy rok światła

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z cyklu "Z fizyką łatwiej zrozumieć świat".

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Międzynarodowego roku światła". Wykład: "Rola światła w rozwoju fizyki", wygłosił dr hab. Cao Long Van, prof. UZ w ramach Wszechnicy 106. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, wykonując doświadczenia z optyki. Zaplanowana była również obserwacja astronomiczna. Niestety  warunki pogodowe nie pozwoliły nam popatrzeć w niebo przez teleskop. Pracownik Instytutu Fizyki i Astronomii Pan Michał Żejmo poprowadził spotkanie na temat astronomii, obserwacji nieba, ciekawostek z nią związanych.

18.11.2015 Olichwer Katarzyna
Pola Nadziei 2015

Pola Nadziei zakwitną również dzięki Wam - dziękujemy!

"Dzięki Wam wiemy, gdzie zakwitło dobro.
Dzięki Wam czujemy, że troska wypływa z serca.
Dzięki Wam widzimy, że chcieć to móc.
Dzięki Wam wierzymy, że zawsze jest sens pomagać."

 

Drodzy rodzice i uczniowie

kampania społeczno – edukacyjna pn.: „Pola nadziei 2015” 

została zakończona.

 

            Dnia 5.11.2015r. przeliczyliśmy zebrane pieniądze. Do akcji włączyli się wszyscy z ogromnym zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy. Sprzedając cebulki żonkili udało się nam zebrać 968,57 zł, które hospicjum przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, środków opatrunkowych  i leków dla „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła w Zielonej Górze.

            Wszystkim, którzy wsparli tę akcję, składamy serdeczne podziękowania i niech dobro, którym się  podzieliliście zakwitnie  w Waszych sercach jak żonkile wiosną!  

18.11.2015 Samorząd Szkolny
Szkolny Konkurs Ortograficzny

4 listopada 2015r. 12 uczniów z klas 4-6 SP wzięło udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym pod hasłem „Z ortografią na ty”. W ramach konkursu zostało przeprowadzone dyktando.

Mistrzami ortografii okazali się:

 Michał Blum (kl. VIa) –I MIEJSCE

Eryk Barański (kl. VIa) – II MIEJSCE

Gustaw Feliński (kl. Vb) – III MIEJSCE

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w marcu.

15.11.2015 Węgłowsa Małgorzata, Karpińska-Lizurek Marta
Olimpiada Promocji Zdrowego  Sylu Życia

Celem Olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne

i innych zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Wśród wolontariuszy Gimnazjum I miejsce zajęli Paulina Szeląg z kl. IA i Sebastian Michalczyk z kl. IIA, którzy będą reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym.

II miejsce  - Natalia Opieczonek  - kl. IB

                    Anna Madaj – kl. IIIB

                    Wiktoria Lecko – kl. IIIB

                    Maciej Kremens – kl.IIA

III miejsce- Dominik Wadecki – kl.IIIA

 
15.11.2015 Furmanek Małgorzata
"Książka naszych marzeń"
Realizacja rządowego projektu "Książka naszych marzeń"
13.11.2015 Liliana Reimann
"Narodowe Czytanie Lalki"

9.11.2015 
Pasowanie na ucznia

Dnia 22 października 2015 roku odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów . Najmłodsi uczniowie z wielkim przejęciem i lekką tremą prezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny, w którym starali się udowodnić jak wiele zdołali się już nauczyć w czasie krótkiego pobytu w szkole. Po udanym występie dzieci przeszły chrzest przygotowany przez klasy III, zadaniem pierwszaków było wypicie soku z cytryny bez wyrazu kwaśnej miny, a z szerokim uśmiechem. Na zakończenie  Pani wicedyrektor Liliana Reimann pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i birety oraz drobne upominki. Po uroczystości udały się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez swoich rodziców.

29.10.2015 Elżbieta Brzezińska, Sylwia Dybionka
Zajęcia Dogoterapii

Dnia 15 października 2015 nasze pierwszaki miały wyjątkowego gościa, przesympatycznego psiaka o imieniu Bambi, wraz z jego trenerką Sandrą Siedlecką, która w wyjątkowy sposób przekazała dzieciom niezbędne informacje „Jak bezpiecznie zachować się wobec psów”. Celem zajęć było podniesienie wiedzy dzieci na temat bezpiecznego zachowania się wobec psów, uświadomienie im konsekwencji złego podejścia do obcego psa, zmniejszenie ryzyka pogryzień.

Dzieci przeszły trening bezpiecznych postaw :

 • jak zachować się w obecności psa żeby czuł się komfortowo,
 • w jaki sposób podejść do obcego psa,
 • jak witać się z psem,
 • co oznaczają poszczególne sygnały wysyłane przez psa,
 • jak zapobiegać pogryzieniom ,
 • jak zachować się w przypadku ataku groźnego psa.

Po ciekawym treningu pies Bambi w nagrodę za miłe spotkanie pokazał dzieciom kilka niezwykłych sztuczek. Dzieci w zamian odwdzięczyły się Bambiemu wielkimi brawami, pieszczotliwym drapaniem za uchem i smakowitym przysmakiem. Bambi tego dnia skradł serca dzieci i z pewnością jeszcze się spotkają.

29.10.2015 Sylwia Dybionka
Magia zamknięta w papierze

W ramach obchodu Światowego Dnia Orgiami odbył się konkurs

„ Magia zamknięta w papierze”.

Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żabki z papieru? To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur
z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.

Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem
w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Pierwszy podręcznik Origami przedstawiał aż 49 sposobów wykonania żurawia. Japończycy również stworzyli największego na świecie żurawia, mającego 81,94 m rozpiętości skrzydeł. Zaś najmniejszego wykonał pan Naito Akira, tworząc żurawia z arkuszu papieru o wymiarach 0,1mm x 0,1 mm.

Dzisiaj istnieje niezliczona ilość przedmiotów, którą można odwzorować za pomocą złożenia kartki. Są papierowe dekoracje do domów, papierowe rzeźby. Wielu artystów inspiruje się papierowym Origami, tworząc dzieła z innych materiałów. Można spotkać meble, biżuterię czy domy o podobnych kształtach. W światowy dzień Origami chcieliśmy zachęcić wszystkich do wyczarowania czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, rysunków, instrukcji, czy filmików instruktażowych w Internecie, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu.

            Nasi uczniowie wykazali się niesamowitą  twórczością i precyzją w tej zabawie.

 Oto wyniki konkursu:

I miejsce : Miłosz Cygański i Michał Szczerski kl. II A

II miejsce: Oskar Jakubowicz i Patryk Burman kl. I A

III miejsce: Wiktoria Ciecierska i Wiktoria Zawada kl. II B

29.10.2015 Samorząd Uczniowski
Finał Wojewódzki 

FINAŁ WOJEWÓDZKI W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH – LIPKI WIELKIE 23.10.15 r.

 

 Finał Wojewódzki zgromadził na starcie zawodników z wielu lubuskich szkół, była również okazja spotkania dwukrotnego mistrza olimpijskiego, pięciokrotnego medalisty mistrzostw świata w wioślarstwie Tomasza Kucharskiego.

Naszą szkołę w zawodach reprezentowali Szymon Kociański z klasy VIb SP i Weronika Żukowska z klasy IA G, jako jedyni zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego zajmując wcześniej  II  i VI  miejsce w Mistrzostwach Powiatu.

Pierwszy start w tak ważnej sportowej imprezie nie stremował Szymona, który walczył do końca w biegu na 1000m i ostatecznie zajął wysokie 21 miejsce wśród 126 uczestników biegu. Weronika ukończyła bieg na 1500m na 81 miejscu na 92 startujące zawodniczki.

29.10.2015 Małgorzata Furmanek
Jesienne akcje Szkolnego Koła PCK

Akcja sprzątania opuszczonych grobów

Jak co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie, wolontariusze Szkolnego Koła PCK poświęcili swój wolny czas i włączyli się do akcji uporządkowania opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzu w Świdnicy. Oprócz woluntariuszy, w akcji wzięli też chętnie udział uczniowie klas Va i Vb nienależący do koła.

Akcja Światowy Dzień Walki z Głodem

Dołączając do czerwonokrzyskiej kampanii na rzecz walki z głodem, wolontariusze SK PCK osobiście przekonywali swoje koleżanki i kolegów, by stawali się bardziej wrażliwi na niedożywienie i skłonni do podzielenia się posiłkiem z innymi, którym zdarza się nie mieć go w tornistrze. Uczniowie prezentowali przygotowany przez siebie plakat, rozmawiali z rówieśnikami i rozdawali ulotki podczas szkolnych przerw.

Gratulujemy inicjatywy!

28.10.2015 Opiekunowie Szkolnego Koła PCK, Wioletta Tkaczyk i Anna McMurray
Próbna ewakuacja szkoły

Dnia 20 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. 

Po godzinie 10 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uc