BIBLIOTEKA SZKOLNA

Opiekun - Renata Szymula

Spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz

15.10.2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z poetką ze Świdnicy panią Bogumiłą Hajdasz. Zostało ono zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej z inicjatywy biblioteki szkolnej w ramach wieloletniej współpracy biblioteki gminnej z zaprzyjaźnioną biblioteką szkolną.

 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. IVa i IVb wraz z panią Martą Karpińską-Lizurek, (nauczycielką języka polskiego), Renatą Szymulą (bibliotekarzem) i Bożeną Trubiłowicz kierownikiem GBP w Świdnicy. Wspólne spotkanie pani Hajdasz rozpoczęła od przedstawienia się krótko opowiedziała o roli, jaką pełniła jako radna. Następnie powiedziała uczniom o tym ,,jak wiersze przychodziły do niej” – jak to określiła sama poetka. Pokazała dzieciom również swój zeszyt szkolny z kl. 1 z pierwszymi zapiskami i krótką bajką. Autorka zaprezentowała uczniom swoje wiersze i opowiedziała o tym, jak duży wpływ na kształtowanie się jej osobowości, jako kobiety i poetki, miała jej babcia, która zaszczepiła w niej miłość do czytania i do polskiej literatury, ponieważ to ona codziennie czytała jej do snu. Poetka zwóciła uczniom uwagę na to, że ze swoją twórczością trzeba ,,wychodzić na zewnatrz", czyli czytać innym, publikować na łamach czasopism, wydawać tomiki wierszy, ponieważ tylko tak twórczość naprawdę żyje.

Poetka wyrecytowała uczniom napisaną wierszem legendę o powstaniu Świdnicy. Przeczytała dzieciom również kilka swoich wierszy, ktore pierwotnie powstały dla jej wnucząt. Potem uczniowie mogli zadawać pisarce pytania. W końcowej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć z poetką oraz otrzymać od niej autograf.

 

 

Bogumiła Hajdasz z zawodu nauczycielka, członek koła teatralnego ,,A czemu nie ze Świdnicy" , mieszkanka gminy Świdnica, była radna gminy Świdnica, autorka bajek i opowiadań dla dzieci, poetka od ponad 20 lat, która publikuje swoje wiersze w „ Gazecie Lubuskiej”; jej pierwszy tomik pt. „Wiersze po raz pierwszy”, zlicytowany został na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz

3 X w ramach IX lubuskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami ,,Z książką na walizkach” pod hasłem „Spadkobiercy Kornela Makuszyńskiego” odbyło się spotkanie autorskie z panią Grażyną Bąkiewicz. Pisarka swoją twórczość kieruje do dzieci, młodzieży i dorosłych. Na spotkanie, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy stawili się uczniowi klas II, a wśród nich 16 miłośników książek uczęszczających na zajęcia kółka czytelniczo-medialnego. Pisarka czytała uczniom fragmenty swoich książek, by zainteresować ich swoją twórczością. Uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce. Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość kupić wybraną książkę i otrzymać autograf od naszego gościa. Uczniów najbardziej zainteresowały przygody tytułowego Korniszonka.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

zdjęcie 5

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

10.06 w gminno-szkolnej bibliotece w szkole podstawowej w Słonym odbyło się spotkanie z panią Izabellą Klebańską. Sześcioro najlepszych uczniów kl. III szkoły podstawowej zostało zaproszonych na to spotkanie wraz z panią Bożeną Trubiłowicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i p. Renatą Szymulą nauczycielem-bibliotekarzem naszej szkoły. Dzięki książkom Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Akolada. 8 stopień wtajemniczenia, jak tańczono przed wiekami, dzieci przekonały się, że muzyka może być wesoła lub smutna, może kaprysić albo wariować. Nauczyły się też skomplikowanych kroków dawnego dworskiego francuskiego tańca - branle. Dzieci dowiedziały się również, po czym łatwo można rozpoznać i odróżnić oberka od kujawiaka i mazura. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci szalały w rytm żywiołowej taranteli Gioacchino Rossiniego uwspółcześnionej przez panią Izabellę. Dzięki temu spotkaniu czytelnicy mieli okazję poznać tajniki literatury i muzyki, zakupić książki autorki oraz zdobyć jej autograf.

Izabella Klebańska - polska autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. W telewizji zadebiutowała w programie 5-10-15. Jest twórczynią programów telewizyjnych dla dzieci: Tut turu co (program muzyczny), Miganki (nauka języka migowego) i Piosenkarnia (program z wierszami).

Spotkanie autorskie z poetką Haliną Bohutą-Stąpel

31.05.2011r. odbyło się spotkanie autorskie z poetką z Wilkanowa panią Haliną Bohutą-Stąpel. Zostało ono zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy z inicjatywy biblioteki szkolnej w ramach majowych spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. I-III naszej szkoły wraz z p. Sylwią Weise i Elżbietą Brzezińską (wychowawcami), p. Renatą Szymulą (bibliotekarzem) i 25 laureatami konkursów czytelniczych. Wspólne spotkanie nasz gość rozpoczął od przedstawienia siebie i opowiedzenia o tym ,,jak wiersze przychodziły do mnie” – jak to określiła sama poetka. Pokazała również swój zeszyt szkolny z kl. I z pierwszymi zapiskami i krótką bajką. Autorka zaprezentowała uczniom swoje tomiki wierszy i opowiedziała o tym, jak duży wpływ na kształtowanie się jej osobowości, jako kobiety i poetki, miała jej mama, której dedykowała tomik wierszy.

Po części prezentacyjnej poetka wyrecytowała uczniom tekst Mariana Mikuty pt. ,,Bajka o koguciku i kurce” i zaprezentowała go w formie przedstawienia. W końcowej części spotkania uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć z poetką.

Spotkanie autorskie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

19.05.2009r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Zostało ono zorganizowane we współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze z koordynatorami Dyskusyjnych Klubów Książki w południowej części województwa i z Gminną Biblioteką Publiczną w Świdnicy w ramach majowych spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II i III naszej szkoły wraz z p. Sylwią Weise i Elżbietą Brzezińską (wychowawcami) i p. Renatą Szymulą (bibliotekarzem). Wspólne spotkanie nasz gość rozpoczął od czytania uczniom opowiadań pomagających zrozumieć znaczenie niektórych związków frazeologicznych takich jak: kłamać jak z nut, być grubą rybą, czy mieć coś czarno na białym. Pan Kasdepke pytał również uczniów o to, kim chcieliby być w przyszłości. Swoje rozmowy z uczniami przeplatał czytanymi opowiadaniami przygód bliźniaków Kuby i Buby. Na spotkaniu zostały omówione również podstawowe zasady savoir-vivre’u. Pan Grzegorz czytał uczniom opowiadania i prosił, żeby reagowali wtedy, gdy nie zachowa się kulturalnie. Pisarz opowiedział uczniom również o tym, jak doszło do tego, że został pisarzem. Powiedział o swoim synu Kacprze, dla którego zaczął pisać książki, które rosną razem z nim. Uczniowie dowiedzieli się również, jak powstały jego pierwsze utwory oraz kolejne przygody jego bohaterów.

Po części prezentacyjnej pisarz zaproponował słuchaczom zabawę w konferencję prasową. Uczniowie-dziennikarze mogli zadawać pytania, a on na nie wyczerpująco odpowiadał. W końcowej części spotkania pan Kasdepke podpisywał uczniom książki, które wcześniej mieli możliwość zakupić. Uczestnicy podziękowali mu za miłe spotkanie.

Spotkanie autorskie z pisarzem Zbigniewem Kozłowskim

Spotkanie autorskie z pisarzem Zbigniewem Kozłowskim odbyło się 27.04.2009r. Zostało ono zorganizowane we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze i Gminną Biblioteką Publiczną w Świdnicy w ramach przedsięwzięcia z cyklu ,,Z książką na walizkach” w ramach IV lubuskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. Va i Vb Szkoły Podstawowej w Świdnicy wraz z p. Renatą Szymulą (bibliotekarzem) i p. Alicją Jędrasiak (nauczycielem j. polskiego).

Wspólne spotkanie nasz gość rozpoczął od stwierdzenia, że tylko książka we współczesnym świecie uczy nas wyobraźni i w tym ma przewagę nad Internetem, który podaje jedynie informacje. Ważna jest tym bardziej, że świat stawia obecnie bardziej na myślenie niż na odbiór.

Pan Kozłowski opowiedział uczniom o tym, jak doszło do tego, że został pisarzem. Powiedział o swojej wyobraźni, z którą postanowił dzielić się z innymi poprzez swoje książki. Uczniowie dowiedzieli się również, jak powstały jego pierwsze utwory, które początkowo były pisane ,,tylko do szuflady”. Opowiedział także o tym, dlaczego i jak powstały następne utwory. Podkreślił fakt, iż w dzieciństwie mieszkał w zamku w Lidzbarku Warmińskim, stąd zawsze interesował się historią, która ma swoje odbicie w jego książkach.

Nasz gość przedstawił uczniom również drogę, którą musi pokonać książka od momentu jej powstania do wydania i wypożyczenia. Podkreślił fakt, iż warto brać udział w różnego rodzaju konkursach literackich, dzięki którym twórczość staje się bardziej znana szerszej publiczności, krytykom literackim, wydawcom.

W drugiej części spotkania uczniowie zadawali pisarzowi pytania. Interesowało ich to, jacy polscy pisarze są dla niego wzorem, skąd czerpał wiedzę potrzebną do napisania ,,Legend lubuskich”, nad jaką książką obecnie pracuje. Pan Kozłowski chętnie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania.

W końcowej części spotkania pisarz podpisywał uczniom książki, które zakupili. Uczniowie podziękowali mu za miłe spotkanie.