BIBLIOTEKA SZKOLNA

Opiekun - Renata Szymula

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

[zobacz szczegóły planu...]

WARSZTATY ZAJĘCIOWE W MEDIATECE ,,SZKLANA PUŁAPKA"

WiMBP W ZIELONEJ GÓRZE

16 grudnia 2016 r. klasa VI a pojechała się na wycieczkę do Mediateki ,,Szklana pułapka”, która od pięciu lat jest filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Uczniowie dowiedzieli się, że Mediateka jest miejscem spotkań, zabaw, turniejów w gry komputerowe i planszowe, warsztatów, rozmów o muzyce, filmie i fotografii. Można tam również ciekawie spędzać wolny czas grając na przykład na playstation, ale także wypożyczać książki, ebooki, audiobooki, filmy na DVD i płyty muzyczne. Uczniowie dowiedzieli się też, jakie inne działania podejmowane są w Mediatece dla zainteresowanych w celu promowania kultury w Zielonej Górze. W drugiej części spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych wyszukiwaniu informacji w Encyklopedii PWN oraz na Wikipedii i porównywaniu ich. Okazało się, że w encyklopedii znaleźli krótsze wyjaśnienia wielu znaczeń wyszukiwanych haseł, zaś w Wikipedii informacje może i były bardziej szczegółowe, ale nie wszystkie znaczenia były podane.

 

R. Szymula, M. Karpińska-Lizurek

XIII edycja Bibliotecznego Konkursu Ortograficznego

            20 grudnia 2016 r. odbył się konkurs o tytuł ,,Małego mistrza ortografii”. Wzięło w nim udział 11 uczniów klas II-III. Dzieci zmierzyły się z pułapkami ortograficznymi w opowiadaniu pt. ,,Co to będzie?”. I miejsce zdobyła uczennica kl. III a Oliwia Rożniatowska. II miejsce zajęła Nikola Świerkowska, a trzecie Marika Strzelczyk z kl. III b.

            21 grudnia 2016 r. odbyły się ,,Potyczki ortograficzne klas IV – VI”. Każdą klasę reprezentowała dwójka przedstawicieli, uczniowie, którzy na lekcjach języka polskiego najlepiej napisali dyktanda przeprowadzone w okresie od IX – XII. Uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach: zagadka, rebus, krzyżówka, rozsypanka wyrazowa, gry dramowe itp. Najwięcej punktów zdobyły uczennice z klasy VI a Maria Kostrzewa i Martyna Rewiako.

R. Szymula, M. Wimońć, M. Węgłowska

Międzyklasowe Rozgrywki Literackie Klas Szóstych

,,Czytam lektury, bo lubię”

 

29.11.2016 r. po pięciu uczniów z klasy VI a i VI b wzięło udział w dwuetapowym konkursie ,,Czytam lektury, bo lubię". Test zawierał po dwa pytania z treści każdej lektury omawianej w klasie IV i V. Po dogrywce z Gustawem Felińskim z VI b, indywidualnie w konkursie najwięcej punktów zdobył uczeń klasy VI a  – Dominik Możdżeń. Punkty reprezentantów każdej w klas po zsumowaniu pokazały, że klas VI b ma nieco większą wiedzę nt. treści lektur, niż ich przeciwnicy z VI a.

Uczniowie zapytani o to, dlaczego ważne jest czytanie, odpowiedzieli niczym bohaterka jednej z książek, choć nie z lektury:

 ,,Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele”.

 ,,Królowa Południa" Arturo Perez-Reverte

Renata Szymula

Spotkanie z rodzicami 24.11.2016 r.

nt. wpływu czytania na rozwój dzieci

[poczytaj o  zaletach czytania...]

Spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz

14.11.2016 r. odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z poetką ze Świdnicy, panią Bogumiłą Hajdasz, w którym uczestniczyli uczniowie kl. IVa i IVb wraz z panią Małgorzatą Węgłowską, (nauczycielką języka polskiego), Renatą Szymulą (bibliotekarzem) i Bożeną Trubiłowicz (kierownikiem GBP w Świdnicy). Wspólne spotkanie pani Hajdasz rozpoczęła od przedstawienia się. Krótko opowiedziała o roli, jaką odegrała w jej życiu babcia, która czytała jej bajki do snu. Zaszczepiła w niej miłość do książek i do czytania, gdyż sama znała na pamięć wiele utworów klasycznej literatury polskiej. Autorka zaprezentowała uczniom wydane broszurki ze swoimi wierszami. Pisarka przeczytała uczniom swoje opowiadanie pt. ,,O mróweczce ogrodniczce”. Zapytała uczniów o to, co w życiu jest najważniejsze. Uczeń Hubert Laurent odpowiedział, że najważniejsze jest, aby mieć przyjaciół, dzielić się z nimi i cieszyć się z każdego dnia. Autorka dała mu w nagrodę swoje wydanie książki H. Sienkiewicza pt. ,,Ogniem i mieczem”.

Wrzesień z Henrykiem Sienkiewiczem

We wrześniu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Narodowe czytanie”. W roku Henryka Sienkiewicza to właśnie jego dzieła mogliśmy posłuchać w Zespole Szkół
w Świdnicy. Uczniowie klas III SP czytali dla koleżanek i kolegów nowelę pt. „Janko Muzykant”. Dla Doriana Gila, Marceliny Partyki, Dominika Wysockiego i Oliwii Rożniatowskiej było to ogromne przeżycie. Na zakończenie Marta Białek z kl. III a zagrała na skrzypcach znaną melodię. Natomiast uczniowie kl. IV-VI SP oraz I-III Gimnazjum mogli posłuchać fragm. „Quo vadis” na lekcjach języka polskiego. Na spotkaniach poświęconych czytaniu książek H. Sienkiewicza zostały przedstawione informacje dotyczące życia i twórczości pisarza. Dla gimnazjalistów przygotowano prezentację z udziałem lektora, a ilustracją do tekstu były obrazy filmowe z adaptacji powieści. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawę prezentującą życie oraz dorobek twórczy pisarza. Ślady „Quo vadis” odnajdywano nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale również na lekcjach historii oraz religii. Kontynuacją tej akcji będzie przeprowadzenie konkursu na temat życia
i twórczości Sienkiewicza, dlatego uczniowie naszej szkoły otrzymali niezbędne materiały.

[zobacz zdjęcia...]

zespół humanistyczny

Realizacja rządowego programu "Książka naszych marzeń"


tekst na podstawie artykułu Iwony Chądzyńskiej
[zobacz szczegóły...]
[zobacz listę projektów...]
  1. Ogólnopolska akcja ""Narodowe Czytanie" - 7.09.2015r.
  1. Spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz [zobacz szczegóły...]
  2. Warsztaty zajęciowe w Mediatece ,,Szklana pułapka" WIMBP w Zielonej Górze
9 grudnia 2015 r. klasa VIa i VIb wybrała się na wycieczkę do Mediateki ,,Szklana pułapka” należącej do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych subkulturom młodzieżowym i różnym rodzajom muzyki. Dowiedzieli się, że Mediateka jest miejscem spotkań, zabaw, turniejów w gry komputerowe i planszowe, warsztatów, rozmów o muzyce, filmie i fotografii. Można tam również ciekawie spędzać wolny czas grając na przykład na playstation, ale także wypożyczać książki, filmy na DVD i płyty muzyczne. Uczniowie dowiedzieli się też, jakie inne działania podejmowane są w Mediatece dla zainteresowanych w celu promowania kultury w Zielonej Górze.

 

R. Szymula, M. Węgłowska


Przyjdź do biblioteki, a przekonasz się, że:

Posiadamy ponad 16 tys. egzemplarzy książek w bibliotece szkoły podstawowej i około 2 tys. w bibliotece gimnazjum.

Bibliotekarz chętnie udziela informacji o zasadach korzystania z katalogów i pozyskiwania informacji na dany temat. Pomoże również w doborze ciekawej książki.

W bibliotece można rozwijać zainteresowania i miło spędzać czas czytając prasę i przeglądając wartościowe strony internetowe.

Oferujemy bogaty księgozbiór, w tym wiele bestsellerów z literatury pięknej, literaturę fachową oraz duży wybór słowników i encyklopedii z różnych dziedzin.

Na miejscu można korzystać z podręczników do przedmiotów ogólnokształcących oraz materiałów pomocniczych.

Można bezpłatnie korzystać z komputerów i Internetu.

Biblioteka Szkoły Podstawowej:

codziennie: 800 - 1100

Biblioteka Gimnazjum:

codziennie od 11:00 - 14:00

Zajęcia dodatkowe:

 

Kółko czytelniczo-medialne dla uczniów klas II-III  SP, s. 47

gr. 1  (uczniowie kl. II)  - WTOREK      7 lekcja (1345 - 1430), sala  47 (biblioteka gimnazjum)  

 

gr. 2  (uczniowie kl. III) - ŚRODA  7 lekcja (1345 - 1430), sala  47 (biblioteka gimnazjum)